Kursy biurowe online – czy na kursach online można nauczyć się pracy w biurze?

Szkolenia online dla marzących o pracy w biurze

Kursy biurowe online czy szkolenia dla sekretarek – asystentek to tylko jedna z opcji poznania annałów pracy biurowej, zaznajomienia się z biurową terminologią czy zasadami pracy w biurze. Praca biurowa jest świetną opcją dla osób, które nie ma wykształcenia kierunkowego, skończyły liceum lub technikum, ale nie pracują w konkretnym zawodzie. To również świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zmienić ścieżkę zawodową i robić coś innego, niż dotychczas. Aby pracować w biurze, trzeba mieć określone umiejętności, a także kompetencje miękkie, które ułatwią wykonywanie obowiązków.

Mamy wygodne szkolenie dla osób, które marzą o pracy w biurze, ale nie mają doświadczenia, nie wiedzą, jak „ugryźć temat”. Szczegóły i przykładowa lekcja tutaj: kurs online pracownik biurowy

Kompetycje miękkie wynikają często z charakteru, umiejętności można nabyć, zapisując się np. na kursy biurowe online. To szansa dla osób w każdym wieku, które chcą się rozwijać, zdobyć doświadczenie i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

kursy biurowe online z certyfikatem 4-min
kursy biurowe online z certyfikatem

Na czym polega praca w biurze?

Pracy w biurze nie da się opisać jednym zdaniem. Obejmuje wiele różnych stanowisk, zakres zadań jest bardzo szeroki, zależy od wielkości oraz specyfiki danej firmy. W biurze można pracować na stanowisku asystentki, sekretarki, pracownika recepcji, specjalisty do spraw administracji, pomocy księgowej czy kadrowej. Oczywiście to nie wszystkie stanowiska, każda firma może mieć inne potrzeby i szuka określonej osoby do wykonywania prac biurowych. Niezależnie od tego, jakie stanowisko jest zajmowane, cześć zadań jest podobna i wykonuje je niemal każdym, kto pracuje w biurze. Są to przede wszystkim takie czynności jak:

 • Przygotowywanie pism i dokumentów urzędowych,
 • Pilnowanie prawidłowego obiegu dokumentów, między poszczególnymi osobami i działami,
 • Przygotowywanie raportów, zestawień i prezentacji, zleconych przez przełożonych,
 • Dbanie o wyposażanie biura w materiały biurowe,
 • Archiwizowanie dokumentów,
 • Współpraca z urzędami i innymi jednostkami,
 • Przyjmowanie gości biznesowych,
 • Wspieranie kadry zarządzającej,
 • Utrzymywanie kontaktów z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi
 • Prowadzenie księgi korespondencji wychodzącej i przychodzącej,
 • Pomaganie w pracach księgowych i kadrowych.

Pisaliśmy m.in. Obowiązki pracownika biurowego – 7 najważniejszych

Wykonywane obowiązki wymagają odpowiednich umiejętności, które można zdobyć w szkołach policealnych, kształcących pracowników biurowych lub na kursach biurowych online. Obie formy kształcenia są skutecznie, pomagają zrozumieć, na czym polega praca w biurze, umożliwiają naukę niezbędnych programów oraz szkolenie w zakresie obsługi interesantów, obsługi biura czy profesjonalnego prowadzenia rozmów telefonicznych.

Kursy biurowe prowadzone zdalnie nie różnią się niemal wcale od zajęć stacjonarnych. Jedna i druga forma jest dobra, zarówno na sali, jak i przed komputerem, ważny jest wkład uczestnika kursu, czynny udział w lekcji, chęć nauki i zdobywania nowych wiadomości.

Jakie kompetencje miękkie powinien posiadać dobry pracownik biurowy?

Aby sprawdzić się w pracy na stanowisku pracownika biurowego, nie wystarczy tylko odpowiednie wykształcenie. Ważne są również cechy charakteru, które pozwolą sprawnie i dokładnie realizować powierzone zadania. Osoba pracująca w biurze musi być uporządkowana, powinna lubić ład i porządek. Na tym stanowisku nie sprawdzą się osoby, którym ciężko usiedzieć w miejscu, są pełne energii, lubią być w ciągłym ruchu.

Pisaliśmy m.in. cechy dobrego pracownika biurowego

Praca chwilami jest monotonna, odbywa się głównie przed komputerem, w pozycji siedzącej. Stanowi duże obciążenie psychiczne, dlatego w biurze sprawdzą się osoby odporne na stres, umiejące radzić sobie z problemami. Inne pożądane przez pracodawców cechy to:

kursy biurowe online z certyfikatem
 • Komunikatywność – to jedna z ważniejszych cech pracownika biurowego. Komunikatywność polega na umiejętności mówienia, słuchania i przekazywania ważnych informacji. Osoba pracująca w biurze często jest łącznikiem między kierownictwem a innymi pracownikami, dlatego musi z szacunkiem i uwagą podchodzić do wszystkich osób. Ważne, aby wiedziała jak się zachować w każdej sytuacji, umiała przyjąć ważnych gości, zabawić ciekawą rozmową.
 • Umiejętność organizacji pracy własnej – pracownik biurowy najczęściej pracuje bez bezpośredniego nadzoru. Musi sam decydować o kolejności wykonywania zleconych prac i wybierać te, które są priorytetowe. W biurze często zdarzają się zadania „na już”, dlatego trzeba wykazać się samodzielnością i umieć podejmować decyzje. Kursy biurowe online uczą, jak planować pracę i rozdzielać zadania według ich ważności.
 • Skrupulatność – w biurze jest wiele dokumentów, raportów i zestawień, które muszą być poukładane, ułożone chronologicznie. Nie ma tu miejsca na bylejakość, zostawiania bałaganu, ponieważ jeden błąd może dużo kosztować.
 • Terminowość – to kolejna ważna cecha. Pracując w biurze, trzeba dokładnie pilnować terminów, pamiętać o wykonaniu przelewów czy dostarczeniu dokumentów do urzędu. Ważne jest również punktualne przychodzenie do biura oraz terminowe wykonywanie wszystkich zadań.
 • Umiejętność logicznego myślenia – praca w biurze wymaga umiejętności logicznego myślenia. Trzeba umieć rozkładać problem na czynniki pierwsze, wybierać optymalne rozwiązania. Ważna  jest umiejętność łączenia faktów i kojarzenia posiadanych informacji.
 • Umiejętność pracy w zespole – w biurze najczęściej pracuje kilka osób, pracownik biurowy musi również współpracować z szefem i resztą pracowników. Musi umieć dopasowywać się do innych, rezygnować z własnych potrzeb, dążyć do osiągnięcia wspólnych celów.
 • Odporność na stres  – praca w biurze nie jest łatwa, często trzeba wykonywać kilka czynności naraz, pracować pod presją czasu. Nadmiar obowiązków nie może psuć efektywności, musi działać mobilizująco. Trzeba być wielozadaniowym, umieć wykonywać kilka rzeczy jednocześnie, ale nie powodując przy tym zamieszania.
 • Chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji – osoba, która chce pracować w biurze, powinien się nieustannie rozwijać i dążyć do zdobywania nowych umiejętności. Ważna jest znajomość przepisów i ustaw, które nieustannie się zmieniają. Nie można bazować na wiedzy zdobytej kilkanaście lat temu, ponieważ od tego czasu wiele się zmieniło. Osoby, które chcą się podszkolić lub pogłębić wiedzę, zdobytą w szkole, powinny skorzystać z kursów biurowych online. Tematyka szkoleń jest na bieżąco aktualizowana, dzięki temu przekazywana wiedza jest świeża, przydatna w każdej firmie.

 Co powinien umieć pracownik biurowy?

Każda osoba, która chce pracować w biurze, powinna mieć określone umiejętności. Obecnie na rynku pracy jest duża konkurencja, dlatego zatrudnienie szybciej znajdą osoby, których nie trzeba będzie szkolić, będą znały specyfikę biurowej pracy. Pożądane umiejętności to przede wszystkim doskonała znajomość obsługi komputera. Niezbędna jest umiejętność obsługi pakietu MS Office, programów do tworzenia prezentacji, raportów, poczty elektronicznej,  umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji z internatu. Należy również wiedzieć, jak obsługiwać fax, skaner czy drukarkę.

Pisaliśmy m.in. Umiejętności pracownika biurowego

Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy ktoś, kto chce obsługiwać biuro, nie wiedział, jak skopiować dokument, wysłać fax czy wymienić toner. Pracownik biurowy powinien wiedzieć, jak tworzyć służbowe pisma, dużym atutem jest znajomość poprawnej polszczyzny i zasad sporządzania dokumentacji. Wiedzę z zakresu tworzenia pism można zdobyć w trakcie internetowych kursów, szkolących przyszłych pracowników biurowych.  

kursy biurowe online z certyfikatem 4-min
kursy biurowe online z certyfikatem

W wielu biurach, zwłaszcza w międzynarodowych firmach, wymagana jest znajomość języków obcych. Preferowana jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego w mowie i piśmie. Inne popularne języki to francuski, hiszpański i rosyjski. W pracy przyda się na pewno znajomość zasad księgowości, ekonomii, rachunkowości czy zarządzania. Pomocna jest również znajomość przepisów, np. Kodeksu Pracy.

Praca w biurze – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Osoby, które pragną pracować w biurze, muszą pamiętać o odpowiednim wyglądzie. Biuro jest miejscem odwiedzanym przez gości i pracowników, dlatego obowiązuje klasyczny ubiór. Panie powinny postawić na eleganckie spodnie, koszulę, żakiet, wybrać prostą sukienkę z niewielkim dekoltem, panowie mogą pracować w koszuli i materiałowych spodniach. Ważne są klasyczne buty, zadbane dłonie, staranna fryzura, a u kobiet delikatny makijaż. Zasady biurowego stylu są często omawiania na kursach internetowych dla pracowników biurowych.

Pisaliśmy m.in.

Stres w pracy biurowej – jak sobie radzić

Praca biurowa i zagrożenia w pracy biurowej

Kursanci mogą zobaczyć, jakie stroje są obecnie preferowane, a które są całkowicie zabronione. Ważna jest również znajomość zasad dobrego wychowania oraz umiejętność panowania nad emocjami. W biurze, gdzie przychodzą interesanci, często dochodzi do konfliktów, dlatego wymagane jest opanowanie. Pracownik nie może pozwolić sobie na okazywanie nerwów czy podnoszenie głosu. Musi być uprzejmy i kulturalny, traktować wszystkich z szacunkiem. Takie zachowanie zawsze wpływa na pozytywne postrzeganie danej firmy.

Jak można przygotować się do pracy biurowej?

Nie ma konkretnej szkoły, która przygotowywałaby do pracy w biurze. Oczywiście pożądani są kandydaci z wykształceniem wyższym, np. po ekonomii czy administracji, ale nie jest to warunek znalezienia zatrudnienia. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z niższym wykształceniem, które chcą się uczyć i rozwijać. Bardzo mile widziane są ukończone szkolenia, np. kursy biurowe online. Ważna jest również chęć samokształcenia. Przyszły pracownik biurowy powinien dużo czytać, oglądać programy, przedstawiające specyfikę pracę w biurze. Ważne jest, aby być na bieżąco z przepisami,  ćwiczyć szybkie pisanie i umiejętności interpersonalne.

Pisaliśmy m.in. Czy praca biurowa jest trudna?

Kursy biurowe online – co oferują?

Kursy biurowe online przeznaczone są zarówno dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w pracy biurowej, jak i dla pracowników, którzy chcą się podszkolić lub całkowicie zmienić ścieżkę zawodową. Szkolenia online, organizowane przez sprawdzone placówki, są efektywne, pozwalają szybko nabyć nowe umiejętności. Nie odbywają się na sali wykładowej, tylko przed monitorem, ale to nie przeszkadza, aby kursanci nauczyli się programów komputerowych, poznali zasady tworzenia pism czy nauczyli się jak profesjonalnie rozmawiać przez telefon.

kursy biurowe online z certyfikatem 4-min
kursy biurowe online z certyfikatem

Na zdalnych kursach dla pracowników biurowych można dowiedzieć się, jak poprawić zdolności komunikacyjne, jak rozwiązywać trudne sytuacje, poznać podstawy ekonomii, księgowości i zarządzania. Przekazywane są również informacje na temat RODO, czyli ochrony danych osobowych. To bardzo ważne, ponieważ pracownicy biurowi mają dostęp do danych klientów, które nie mogą wydostać się na zewnątrz. Poruszane są tematy związane z obsługą klienta wewnętrznego i zewnętrznego oraz optymalnego planowania zadań.

Uczestnicy szkoleń zapoznają się z elektronicznym obiegiem dokumentów, uczą podstaw prawa pracy, organizacji spotkań biznesowych oraz etyki biznesowej. Inne omawiane tematy to: bezpieczeństwo i higiena pracy w biurze, zasady prawidłowego wizerunku pracownika biurowego oraz zasady savoir vivre. Placówki oświatowe oferują m.in. takie kursy jak:

 • Obsługa biura,
 • Pracownik administracyjno-biurowy z obsługą komputera,
 • Administracja publiczna i samorządowa,
 • Obsługa programów biurowych,
 • Język angielski w biurze,
 • Jak poprawić komunikacje w biurze, itp.

Zdalne kursy biurowe online to szansa dla osób, które nie mogą lub nie chcą uczyć się w szkołach stacjonarnych. Są świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców wsi i małych miasteczek, gdzie wybór placówek oświatowych jest mocno ograniczony. To również dobra opcja dla osób pracujących, ponieważ plan zajęć jest elastyczny, lekcje można dopasować tak, aby nie kolidowały z obowiązkami zawodowymi. Szkolenia internetowe można dobrać w zależności do swoich potrzeb.

Pisaliśmy m.in. Ile zarabia pracownik biurowy

W internecie dostępne są zajęcia zarówno dla osób, które nigdy nie miały kontaktu z pracą w biurze, jak i dla doświadczonych pracowników, którzy chcą podnieść swoje kompetencje. Formuła e-learning to doskonały sposób na zwiększenie konkurencyjność na rynku pracy i zdobycie nowego, ciekawe zajęcia. Po ukończeniu internetowego kursu biurowego pracy można szukać zarówno w małych, rodzinnych firmach, dużych korporacjach, jak i placówkach samorządowych. Możliwości jest mnóstwo, ponieważ dobry pracownik biurowy jest zawsze potrzebny.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą szkoleniową na spd2.pl (kursy wideo) i spdszkolenia.pl (kursy do czytania). Wygodny dostęp, stała opieka trenera, który cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania, a po ukończeniu szkolenia drukowany certyfikat i zaświadczenie MEN do kilku dni w Twoich rękach.

0 komentarzy o "Kursy biurowe online - czy na kursach online można nauczyć się pracy w biurze?"

Skomentuj

SPD SZKOLENIA - wszelkie prawa zastrzeżone 2023