Każda firma od czasu do czasu szuka nowych pracowników. Czasami jest to związane z rozwojem i większym zapotrzebowaniem na nowe ręce do pracy, czasami odchodzi długoletni pracownik i trzeba znaleźć kogoś, kto go godnie zajmie jego miejsce. Nie jest to łatwe, bo mimo dużego bezrobocia znalezienie odpowiedniej osoby wymaga czasu i odpowiedniej wiedzy. Mimo że na jedno miejsce zgłasza się wielu kandydatów, to nie wszyscy spełniają podane w ogłoszeniu wymagania.
Wiele osób nie posiada potrzebnych kwalifikacji, doświadczania, nie zna języków i programów niezbędnych do pracy. Niektórzy pracodawcy samodzielnie szukają świeżego narybku, inni nie wiedzą, jak skutecznie rekrutować pracowników i wolą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych rekruterów.
Jak skutecznie rekrutować pracowników?
Jest wiele metod, które pozwalają znaleźć idealnego kandydata to pracy. Trzy główne techniki to:
- Technika bierna, zwana również pasywną, gdzie pracownicy sami zgłaszają się do pracodawcy, nawet wtedy, gdy nie jest prowadzony nabór. Mogą być również polecani przez innych pracowników. Rolą pracodawcy jest tylko analiza CV i wybranie nowego pracownika.
- Aktywna bezpośrednia, w której przedsiębiorstwo podejmuje konkretne działania w celu znalezienia pracownika, np. publikuje ogłoszenia, szuka kandydatów poprzez targi pracy, urzędy i agencje pracy. W tej metodzie pracodawca działa sam, nie korzysta z pomocy firm zewnętrznych.
- Aktywna pośrednia, w które proces rekrutacyjny przerzucony jest rekruterów, którzy w imieniu firmy szukają najlepszych kandydatów do pracy. Metoda jest szczególnie powszechna w dużych przedsiębiorstwach, które w ten sposób szukają najlepszych specjalistów, ewentualnie potrzebują pracowników tymczasowych. Jest dużym ułatwianiem dla pracodawców, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, wszystkie czynności leżą po stronie rekruterów.
Nowoczesną metodą rekrutacji jest grywalizacja, czyli wykorzystanie gier w procesie rekrutacji. Dzięki niej można dowiedzieć się, jakie cechy posiada dana osoba, czy umie analitycznie myśleć, jest wytrzymała i odporna na stres, a także jak reaguje na konkurencje.
Rekrutację można podzielić na zewnętrzną, wewnętrzną i mieszaną. Wewnętrzna odbywa się w firmie, kandydaci wybierani są spośród osób, które pracują w danym zakładzie i chcą awansować lub zmienić stanowisko. Rekrutacja zewnętrze prowadzona jest poza firmą, poszukiwani są pracownicy niezwiązani z danym przedsiębiorstwem. W procesie rekrutacji mieszanej mogą brać udział osoby z zewnątrz, jak również związane z danym zakładem pracy.
Czym zajmuje się rekruter? Jak skutecznie rekrutować pracowników?
W dzisiejszych czasach pracodawcy nie mają czasu i odpowiednich kwalifikacji do szukania pracowników. Pomocą służą im agencje rekrutacyjne i osoby, które mają wiedzę i doświadczanie, wiedzą, jak skutecznie rekrutować pracowników. Rekrutowanie pracowników to długi i odpowiedzialny proces, dlatego osoba, która się tym zajmuje, musi wiedzieć, na co zwracać uwagę, jak sprawdzić, czy dana osoba będzie tym, kogo szuka pracodawca.
Interesują Cię zagadnienia ochrony danych osobowych w procesach rekrutacji i selekcji pracowników? Mówimy o nich w naszym szkoleniu – szczegóły tutaj: Szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji. Zobacz pełny program szkolenia.
Rekruter, czyli specjalista HR zajmuje się najczęściej całym procesem rekrutacyjnym. Jego zadania to stworzenie i publikacja ogłoszenia o pracę, weryfikacja CV, umawianie i przeprowadzanie rozmów z kandydatami, przeprowadzanie testów kompetencyjnych i psychologicznych. Na stanowisku rekrutera świetnie sprawdzą się osoby, które mają wykształcenie wyższe o kierunku psychologia, socjologia, zarządzanie, ekonomia, ale nie jest to oczywiście warunek konieczny.
Mile widziane są kursy i szkolenia z zakresu HR, które pozwalają zdobyć praktyczną wiedzę na temat zasad, metod i technik, nauczą jak skutecznie rekrutować pracowników. Ważna jest znajomość technik wyszukiwania i metod oceniania kandydatów, znajomość rynku pracy, szeroko rozwinięta sieć kontaktów, która pozwala znaleźć odpowiedniego kandydata.
Bardzo ważne jest, aby rekruter nawiązał kontakt z pracodawcą i dowiedział się, jakiego kandydata szuka. Przyda się wiedza branżowa, dzięki której będzie można łatwiej przeprowadzić rozmowę z konkretną osobą, zadać je pytania i odpowiednie je zinterpretować. Ważne są również cechy osobowości, które powinien posiadać każdy rekruter (mówimy o tym również m.in. w szkoleniu: Rekrutacja i selekcja pracowników szkolenie online). Oto one:
- Doskonale zdolności interpersonalne – rekruter musi nawiązać dobry kontakt z kandydatem, ważna jest umiejętność poprawnego formułowania wypowiedzi, zadawania pytań, słuchania i analizowania (pisaliśmy m.in. tutaj: cechy dobrego pracownika biurowego).
- Otwartość – to kolejna ważna cecha, która pomoże w pracy na tym stanowisku. Rekruter musi lubić ludzi, musi chętnie odpowiadać na zadawane pytanie, traktować kandydatów uprzejmie, z szacunkiem, być ciekawym, tego, co mają do powiedzenia.
- Ciekawość – dzięki temu osoba rekrutująca będzie mogła dowidzieć się dużo o kandydacie, a to pomoże ocenić, czy nadaje się do pracy. Ciekawość pomoże również pogłębiać swoją wiedzą, zdobywać wiedzę na temat danej branży i przekazywać ją kandydatowi.
- Odporność na stres – praca często odbywa się pod presją czasu, zakres obowiązków jest duży, dlatego specjalista HR musi umieć pracować w każdej sytuacji, stres nie może działać negatywnie.
Etapy rekrutacji pracowników
Rekrutacja to proces, który składa się z kilku etapów. Na początku trzeba zdefiniować stanowisko pracy, stworzyć jego dokładny opis, określić cele, jakie ma przynieść dla firmy. Następnie należy stworzyć profil idealnego kandydata. Pracodawca musi ustalić, jakie cechy są dla niego najważniejsze, czy bardziej zależy mu na odpowiednim wykształceniu, czy doświadczeniu. Trzeba podać wymagane kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie, wykształcenie, a także kompetencje miękkie, jakie powinien posiadać przyszły podwładny.
Po tym etapie należy również zaplanować przebieg całego procesu rekrutacyjnego, ustalić, kto się będzie nie zajmował, ile ma trwać. Trzeba stworzyć odpowiednie ogłoszenie, w którym muszą znaleźć się informacje na temat stanowiska, zakresu obowiązków, danych i profilu firmy, wymagań, jakie powinien spełniać kandydat. Dobrze jest również podać przybliżoną wysokość wynagrodzenia, oferowane benefity, np. bezpłatną opiekę medyczną, możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji.
Kandydaci na pewno chętnie poznają godziny i warunki pracy. Niezbędny jest kontakt do firmy i preferowany sposób dostarczania dokumentów aplikacyjnych.
W jaki sposób szukać kandydatów do pracy?
Jest wiele sposobów, umożliwiających szukanie nowych rąk do pracy. Aby ogłoszenie o pracę trafiło do określonej grupy, powinno być umieszczone w odpowiednim miejscu. Często formą szukania pracowników są ogłoszenia w prasie, radio, na portalach ogłoszeniach lub mediach społecznościowych. Internet ma globalny zasięg, dlatego ta forma staje się coraz bardziej popularna.
Wielu pracodawców zatrudnia osoby rekomendowane przez innych pracowników, co pozwala ominąć etap poszukiwania odpowiednich ludzi. Firmy rekrutacyjne mają bardzo dobrze rozwiniętą sieć kontaktów, dzięki czemu są w stanie szybko dotrzeć do odpowiednich kandydatów. Warto pamiętać, że proces rekrutacyjny powinien być dopasowany do konkretnego stanowiska. Wielu rekruterów wyłapuje prawdziwe talenty posługują się metodą headhunting.
Specjaliści HR korzystają z portali społecznościowych, z dostępnych baz danych i stron branżowych. W ten sposób mogą znaleźć prawdziwe perełki, które staną się cennym nabytkiem dla firmy.
Na czym polega selekcja pracowników?
W procesie rekrutacji ważna jest selekcja pracowników. To jedno z narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Pozwala z wielu kandydatów wybrać jednego lub kilku, którzy przejdą do kolejnych etapów. W trakcie selekcji wykorzystuje się różne metody. Główne z nich to:
Dokładna analiza dokumentów aplikacyjnych, która pozwala ocenić kwalifikacje, wykształcenie i ścieżkę zawodową. Na tym etapie można wyeliminować osoby, które nie spełniają podstawowych wymagań.
Rozmowa kwalifikacyjna, na której osoba rekrutująca ma okazję lepiej poznać kandydata, omówić informacje zawarte w CV, sprawdzić kompetencje miękkie. W obecnych czasach rozmowa kwalifikacyjna możne odbyć się na różne sposoby. Popularne jest spotkanie na żywo, ale równie często jest to rozmowna video lub telefoniczna. W trakcie rozmowy ważne jest nie tylko, to co mówi kandydat, ale również jak się zachowuje. Mowa ciała, postawa, gesty potrafią bardzo dużo powiedzieć o charakterze danej osoby.
Testy psychologiczne, na podstawie których można zbadać osobowość kandydata, dowiedzieć się, jakie są jego mocne i słabe strony, jak reaguje na stres, czy umie pracować pod presją czasu.
Testy sprawdzające umiejętności, np. językowe, z obsługi określonych programów, sprawnościowe.
Ocena referencji przedstawianych przez potencjalnego pracownika. Dzięki referencjom, wystawionym przez poprzedniego szefa można dowidzieć się, jak dana osoba zachowywała się w poprzedniej pracy, czy dobrze wywiązywała się z obowiązków, czy pomagała tworzyć dobrą atmosferę w zakładzie pracy.
Assessment center, czyli dokładna obserwacja potencjalnego kandydata w czasie wykonywania określonych zadań. Kandydat często zapraszany jest na dzień próbny, w czasie którego jest dokładnie obserwowany i oceniany zarówno pod względem umiejętności, jak i zachowania.
Metoda Thomas International, która pozwala na ocenę czterech aspektów osobowości pracowników, tj. dominacji, komunikatywności, stabilizacji i adaptacji.
Ocena prac przedstawionych przez kandydata, np. napisanego programu, artykułu, zademonstrowanie posiadanych umiejętności, zapoznanie się z portfolio.
Selekcja może odbywać się na trzy sposoby. Pierwszy z nich to play-off, gdzie po każdym etapie odrzuca się kilku kandydatów. Druga metoda, kompensacyjna polega na wyborze najlepszego kandydata dopiero pod koniec całego procesu. Wszystkie osoby przechodzą kolejne etapy rekrutacji, na koniec wybierana jest ta, która otrzymała najlepsze wyniki. Ostatnia, metoda mieszana, łączy dwie poprzednie. Na początku wybierana jest grupa osób o określonym profilu, a potem, według metody kompensacyjnej, wybierany jest idealny kandydat do pracy.
Jak widać, jest dużo sposobów, które uczą jak skutecznie rekrutować pracowników. Warto je poznać, bo bez ich znajomości trudno znaleźć odpowiedniego człowieka, który przyczyni się do rozwoju firmy.
-
Rekrutacja i selekcja pracowników – kurs online z zaświadczeniem MENOriginal price was: 249,00zł.229,00złCurrent price is: 229,00zł.
Poprzednia najniższa cena: 229,00zł.
0 komentarzy o "Jak skutecznie rekrutować pracowników - najlepsze metody rekrutacji i selekcji"