Jak zacząć pracę w HR – dowiedz się, od czego zaczyna specjalista do spraw rekrutacji

Praca w HR - na czym polega, ile zarabia się w HR i rekrutacji

Jak zacząć pracę w HR? To pytanie zadają sobie osoby, które planują swoją przyszłość zawodową związać z zawodem specjalisty do spraw rekrutacji i selekcji czy też po prostu pracować w dziale HR, najlepiej w znanej korporacji. Tyle, że sprawa nie jest taka prosta. Rynek pracy zmienia się, zmieniają się również same techniki rekrutacji, a od rekrutera wymaga się stałego podnoszenia kwalifikacji. Dobry rekruter wie zresztą, że bez analizy trendów, rozbudowy swojego warsztatu pracy o nowe metody pracy czy nowe narzędzia, nie ma szans w dłuższej perspektywie na utrzymanie skuteczności.

Rozwój technologii oraz robotyzacji przyczynił się do tego, że w porównaniu do poprzednich lat, siła ludzka w wielu branżach przestała odgrywać duże znaczenie. O dziwo jednak branża HR ma się pod tym względem bardzo dobrze. Z czego to wynika? Jakie dokładnie obowiązki leżą na barkach pracowników zajmujących się działem Human Resources? Jak zacząć pracę w HR i na jakie zarobki można liczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

HR-owiec — kto to jest?

Zanim przejdziemy do meritum sprawy, czyli odpowiedzi na pytanie — jak zacząć pracę w HR, warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami tej branży. HR-owiec to pracownik działu Human Resources zajmuje się kierowaniem zasobami ludzkimi danej firmy, ścieżkami ich kariery, ale również i np. przeprowadzaniem ich zwolnień. Może on zarówno pracować z ramienia firmy, która go zatrudniła bądź być tzw. wolnym strzelcem, który realizuje zlecenia powierzone przez przedsiębiorstwa.

Mamy fajne szkolenie z rekrutacji dla początkujących – w formie „do słuchania” tutaj: szkolenie specjalista do spraw rekrutacji i w formie „do czytania” dla wzrokowców tutaj: szkolenie rekrutacja i selekcja pracowników. Zobacz przykładową lekcję, jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę w HR, to nasze szkolenie będzie dla Ciebie idealne na początek. A jeśli interesują Cię dane osobowe w rekrutacji i selekcji pracowników, to może zainteresuje Cię nasze szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji

Czym jeszcze może się on zajmować? Do obowiązków leżących w kompetencjach pracowników działu HR należy m.in. przeprowadzanie rekrutacji pracowników, ich szkoleń, ustalania grafików pracy itp. Dział HR można – ogólnie podzielić na:

  • miękki — np. rekrutacja nowych pracowników, employer branding oraz budowanie dobrej atmosfery w firmie,
  • twardy — dotyczy zagadnień kadrowo-płacowych, ustalania harmonogramów pracy lub urlopów oraz załatwianiem spraw administracyjnych.

Specjaliści od HR stanowią pewnego rodzaju łącznik pomiędzy szefostwem a pracownikami. Odpowiadają one również za realizację potrzeb zespołu, który współtworzą. Przekłada się to także na lepszą efektywność oraz organizację w miejscu pracy. HR-owcy odpowiadają także za nadzorowanie tego, czy inni pracownicy spełniają ważne z punktu widzenia firmy standardy. Służą temu m.in. przeprowadzane szkolenia.

Jeżeli jednak nie spełniają oni wytyczonych standardów, obowiązkiem działu HR jest także informowanie członków zespołu o ostrzeżeniach i popełnianych przez nich błędach. Na wypadek ignorowania tych uwag, HR jest również upoważniony do zwalniania pracowników.

Jak zacząć pracę w HR — trudne początki

Zastanawiasz się o pracy w HR, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim przygotuj się na to, że zmiana dotychczasowej ścieżki zawodowej może być ciężka. Rozpoczęcie pracy w nowej branży, niezależnie jakiej, zawsze wiąże się z koniecznością posiadania samozaparcia i odpowiedniej motywacji. W przeciwnym wypadku może to wiązać się ze zniechęceniem, które będzie pogłębiać się z każdym kolejnym dniem spędzonym w nowej roli. Decyzję o zmianie branży i rozpoczęciu kariery w dziale HR lepiej jest podjąć wcześniej niż później. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem coraz ciężej może być się przebranżowić.

Trzeba się także pogodzić z tym, że na początku nie będzie zarabiało się dużych pieniędzy. Zarobki rosną wraz z kolejnymi awansami, a te z kolei wymagają i czasu, i doświadczenia. Dla niektórych osób początki w branży HR mogą również wiązać się z koniecznością degradacji dotychczasowego stopnia, co może być problematyczne.

Będąc menadżerem sklepu, ciężko będzie wiec odnaleźć się w roli młodszego asystenta. Jeżeli jednak Twoja obecna praca wywołuje u Ciebie dyskomfort, zmiana branży może być więc dobrym pomysłem. Nawet jeżeli na początku będziesz zarabiać mniej oraz pracować na niższym stanowisku.

Odpowiednie przygotowanie do pracy w HR

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak zacząć pracę w HR, warto najpierw zrobić mały research. Zacznij od dokładnego zorientowania się, na czym polega ta branża oraz jakie obowiązki spoczywają na pracownikach działu HR. Zrób listę rzeczy, które podobają Ci się w tym zawodzie oraz listę tych, które Twoim zdaniem są jej minusem. Jest to ważne ze względu na to, że ten krok pomoże Ci się zorientować, czy naprawdę chcesz w to brnąć. Po zwolnieniu się z poprzedniej posady, może być już bowiem na to za późno.

Dobrze jest także przeanalizować rynek. Nie tylko pod względem tego, czy specjaliści HR są potrzebni w Twojej okolicy. Pomoże Ci t również ustalić, jakich cech w HR-owcach pracodawcy poszukują. Nie zrażaj się także tym, że z ogłoszeń wynika, iż potrzebni są jedynie ludzie z doświadczeniem w tej branży. Jeżeli naprawdę zależy Ci na tym, żeby się tym zająć, to prędzej czy później znajdziesz ofertę, która będzie Twoją szansą.

Znacznie ważniejsze niż doświadczenie są cechy takie jak: zapał, dobre chęci oraz umiejętności komunikacyjne. Dobrą okazją na stawianie pierwszych kroków w branży HR jest praca w agencji zajmującej się zatrudnieniem. Często  tym przypadku doświadczenie nie jest wymagane. Jeżeli jednak nie chcesz zaczynać od zera – w tym celu warto zainteresować się odbyciem bezpłatnych staży. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie, a odbyty przez Ciebie staż będzie dodatkowym plusem.

Jeśli chcesz zajmować się rekrutacjami, warto skierować swoje kroki do agencji, które często poszukują kandydatów niekoniecznie z doświadczeniem. Je w HR twardy — w tym wypadku należałoby poprzedzić przygotowania kilkoma kursami uzupełniającymi. Mogą one dotyczyć np. zagadnień kadrowo-płacowych lub trendów i nowości w świecie HR-u.

Twoje szanse zwiększą się, jeżeli ukończysz studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Pomocne mogą okazać się także informacje od przyszłych kolegów „po fachu”. Znajdziesz ich na grupach facebookowych lub stronach typu LinkedIn i GoldenLine. Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie, w związku z tym w Twoim interesie powinno być to, by posiadać aktualne informacje.

Ile zarabia pracownik działu HR w Polsce?

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od tego jakie posiadasz doświadczenie w tej branży. Zaczynając od zera, nie można bowiem liczyć na wysokie zarobki. Trzeba się również liczyć z tym, że różnice w wysokości wypłaty między Tobą a Twoimi starszymi kolegami z branży, mogą być naprawdę spore. Dużo również zależy od tego, który rodzaj HR wybierzesz.

Stosunkowo większe zarobki oferuje się pracownikom obszaru miękkiego. W obszarze miękkim HR-u będziesz zajmował się głównie rekrutacją ludzi na stanowiska. Wysokość Twojej wypłaty będzie więc zależeć od stopnia trudności przeprowadzanych przez Ciebie rekrutacji. Bardzo często również w tym dziale stosuje się system wynagrodzeń prowizyjnych.

Uśrednione zarobki w branży polskiego HR-u wynoszą niecałe 5 000 zł brutto. Oznacza to, że na rękę dostaniesz ok. 3500 zł. Na początku musisz się jednak nastawić na to, że możesz zarabiać mniej. W przypadku wielu firm stosowane są jednak wynagrodzenia prowizyjne. Wysokość Twoich zarobków będzie wiec w znacznej mierze zależeć od Twoich umiejętności.

W przypadku gdy zdecydujesz się na pracę w obszarze twardym HR, różnica w wypłatach może wynosić ok. 500 zł mniej. Z czasem jednak możesz zarabiać więcej niż w sektorze miękkim. Wynika to głównie z faktu, iż praca w obszarze kadrowo-płacowym związana jest z koniecznością ciągłego rozwoju. To jednak w przyszłości zaowocuje większym wynagrodzeniem.

Jaki powinien być HR-owiec w oczach pracodawcy?

Skoro wiesz już jak zostać HR-owcem, pora zadać sobie pytanie, jak zwiększyć ku temu szanse. Na rynku istnieje multum ludzi, którzy tak jak Ty chcieliby zacząć swoją karierę w tej branży. Warto więc pomyśleć o tym, jak wyróżnić się na ich tle. Sposobów ku temu jest wiele. Pomogą Ci w tym odbyte kursy, szkolenia oraz bezpłatne staże. Warto również zadać sobie pytanie, jakich cech osobowości wymaga praca w HR. Przede wszystkim ważna w tej branży jest Twoja wiarygodność, łatwość nawiązywania kontaktów oraz otwartość na innych.

Prac w HR to pewnego rodzaju misja, w której realizację musisz wierzyć. W końcu polega ona na pomaganiu innym ludziom, choć czasem wiąże się także z obowiązkiem zwalniania. Przede wszystkim jednak zadbaj  swoją spostrzegawczość, umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach oraz innowacyjne myślenie. Duże znaczenie odgrywa także posiadanie wyższego wykształcenia, dobra organizacja oraz zaangażowanie. Bez posiadania tych umiejętności może być Ci ciężko.

7 czerwca 2021

0 komentarzy o "Jak zacząć pracę w HR - dowiedz się, od czego zaczyna specjalista do spraw rekrutacji"

Skomentuj

SPD SZKOLENIA - wszelkie prawa zastrzeżone 2024