Co robić po maturze – praca, studia czy jeszcze coś innego?

Koniec szkoły średniej to nowe wyzwania i nowe szanse. Jak ten czas dobrze wykorzystać?

Co robić po maturze? To pytanie spędza sen z powiek osobom, które wchodzą w dorosłość, kończą szkołą średnią i szukają swojego sposobu na życie. Możliwości jest wiele – można wybrać dalszą edukację, szukać pracy, wyjechać za granicę lub zrobić sobie dłuższe wakacje i zwiedzać świat. Ciężko powiedzieć, która opcja jest najlepsza. Wszystko zależy od priorytetów, jakie ma młody człowiek, jego oczekiwań i możliwości finansowych.

Niektórzy maturzyści mogą liczyć na pomoc rodziców, inni muszą samodzielnie zdobyć środki na życie. Przed wyborem optymalnego rozwiązania, warto się dokładnie zastanowić, ponieważ decyzja, co robić po maturze, ma ogromny wpływ na całe dalsze życie. Najlepiej poznać plusy i minusy każdego rozwiązania, dopasować wybór do własnych potrzeb i możliwości.

co robić po maturze
co robić po maturze

Należy pamiętać, aby nie ulegać presji otoczenia, bo to, co wybiera większość, nie zawsze będzie dobre do konkretnej osoby. 

Praca po maturze – sposób na samodzielne życie

Wielu maturzystów marzy, aby jak najszybciej się usamodzielnić, uwolnić spod skrzydeł rodziców. Młodzi ludzie chcą sami mieszkać lub z życiowym partnerem, żyć po swojemu, ale do tego potrzebne są pieniądze. Rozwiązaniem jest podjęcie pracy, wynajęcie mieszkania i samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. Maturzyści mają różne możliwości, ale w najlepszej sytuacji są absolwenci liceów zawodowych i techników, którzy mają konkretny zawód.

Mogą szukać pracy związanej z kierunkiem nauki, zgłosić się tam, gdzie odbywali praktyki. W nieco gorszej sytuacji są absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy nie mają wyuczonego zawodu. Oczywiście nie są na skreślonej pozycji, ale praca, którą mogą znaleźć, nie zawsze będzie spełnieniem ich marzeń. Absolwenci ogólników mogą zgłosić się do Urzędu Pracy i zadeklarować chęć odbycia stażu zawodowego.

Dzięki temu mogą nabyć nowe kwalifikacje, co umożliwi w przyszłości podjęcie atrakcyjne pracy. Licealiści mogą również szukać zatrudnienia w zawodach, które nie wymagane są konkretne umiejętności, tj. sprzedawca, przedstawiciel handlowy, pracownik produkcji itp. Dobrym sposobem na podniesienie swojej atrakcyjności na rynku pracy jest ukończenie szkoleń online, które są szansą na zdobycie zawodu i nabycie nowych kwalifikacji.

Zdalne kursy są obecnie tak samo honorowane, jak szkolenia stacjonarne. Warto umieścić je w CV, które dzięki temu stanie się dużo bardziej atrakcyjne i zauważalne przez pracodawców. W życiorysie, oprócz odbytych kursów, należy uwzględnić również swoje kompetencje miękkie, które są bardzo cenione. Maturzyści, którzy mogą pochwalić się dobrymi zdolnościami komunikacyjnymi, dobrą organizacją pracy własnej, logicznym myśleniem, samodzielnością, mogą znaleźć ciekawą, dobrze płatną pracę. 

co robić po maturze
co robić po maturze

Jak szukać pracy po maturze?

Czas po zakończeniu szkoły średniej i zdaniu matury to często pierwsze  poważne zetknięcie z rynkiem pracy. Młodzi ludzie, którzy na pytanie, co robić po maturze, odpowiadają, że chcą pracować, powinni poznać sposoby na szukanie etatu. Pracy można szukać na wiele sposobów. Na początku warto zarejestrować się w Urzędzie Pracy i regularnie sprawdzać pojawiające się tam oferty.

Warto również udać się do Agencji Zatrudnienia, które funkcjonują niemal w każdym mieście. Agencje oferują pracę w różnych zawodach, stałą i tymczasową, zarówno w kraju, jak i za granicą. Inną opcją szukania wolnych etatów jest przeglądanie popularnych portali ogłoszeniowych, w których firmy ogłaszają się, że szukają nowych pracowników. Można również umieścić własne ogłoszenie, wymienić swoje kwalifikacje i czekać na oferty od pracodawców.

Dobrym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest poczta pantoflowa. O zamiarze podjęcia pracy należy mówić znajomym, rodzinie, pisać o tym na portalach społecznościowych. Dzięki temu jest duża szansa, że znajdzie się ktoś, kto akurat szuka pracownika. Można również zrobić listę firm, z którymi chce się związać i osobiście je odwiedzić.

Warto zostawić swoje dokumenty aplikacyjne, ponieważ może się okazać, że za kilka dni czy tygodni pojawi się wakat. Dobrym źródłem ogłoszeń jest również lokalna prasa i strony w internecie. Właśnie tam można znaleźć najwięcej ogłoszeń dotyczących dostępnych wakatów w okolicy.

Co robić po maturze – jakie zawody są najbardziej atrakcyjne?

Obecnie panuje duże bezrobocie, które pogłębiła sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Niektóre branże mocno ucierpiały, ale nadal są zawody, gdzie bez problemu można znaleźć pracę. Niektóre z nich wymagają specjalistycznej wiedzy, inne można wykonywać bez specjalnych kwalifikacji. Specjaliści, badający, jaki zawód po maturze jest najpopularniejszy, wymieniają kilka. Główne z nich to:

 • Sprzedawca – pracy w tym zawodzie nie powinno zabraknąć. Pracowników szukają zarówno sklepy odzieżowe, jak i duże sieci spożywcze, budowlane czy sklepy ze sprzętem RTV. Nie są wymagane wykształcenie kierunkowe, dlatego praca w handlu to szansa dla absolwentów szkół ogólnokształcących, którzy nie wiedzą, co robić po maturze. Pracodawcy szukają osób komunikatywnych, dyspozycyjnych, gotowych pracować na dwie zmiany. W zawodzie sprzedawcy liczy się dokładność, dyspozycyjność, chęć do rozwoju. Zarobki są zróżnicowane, zaczynają się od najniższej krajowej, ale często można zarobić dużo więcej. Duże sklepy oferują liczne benefity, premie oraz dodatki, a osoby, które dobrze sobie radzą, mogą liczyć na awans i wyższe stanowisko. 
co robić po maturze
co robić po maturze
 • Przedstawiciel handlowy – to kolejny zawód, wybierany głównie przez młodych mężczyzn, którzy kończą szkołę średnią, ale nie chcę się dalej kształcić. Praca jest dobrze płatna, ale wymaga dużej dyspozycyjności. Potrzebne są dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, umiejętność negocjacji, samodzielność. Przedstawiciele handlowi mogą liczyć na służbowy samochód oraz telefon, ale muszą liczyć się z tym, że praca często zajmuje więcej niż 8 godzin na dobę. 
 • Kierowca – w tym zawodzie również niewymagane jest wykształcenie branżowe. Wystarczy prawo jazdy na wybraną kategorię, dyspozycyjność, odpowiedzialność, umiejętność pracy pod presją czasu. Kierowcy mogą rozwozić towar zarówno w Polsce, jak i za jej granicą. Zarobki kierowców są atrakcyjne, zaczynają się do 4-5 tys. netto. Im dłuższy staż i większe doświadczenie, tym wynagrodzenie jest wyższe.
 • Pracownik biurowy – to praca, którą często wybierają maturzystki, które szukają swojego miejsca na rynku pracy. Bez dużych umiejętności można pracować w recepcji lub pomagać w obsłudze sekretariatu. Aby zwiększyć zakres kompetencji, warto ukończyć szkolenie dla pracowników biodrowych, które pozwoli na samodzielną pracę w administracji, na stanowisku sekretarki itp.

Mamy fajne szkolenie dla osób planujących podjęcie pracy biurowej czy szukanie pracy biurowej – kurs online Pracownik administracyjno – biurowy – z certyfikatem i zaświadczeniem MEN. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, chcesz zatrudnić się w biurze, ale nie masz doświadczenia zawodowego, wiedzy itp., nasze szkolenie błyskawicznie wdroży Cię w zagadnienia pracy biurowej. Zobacz przykładową lekcję, zapoznaj się z pełnym opisem szkolenia, a jeśli masz jakieś pytania, kontaktuj się z nami.

Dużo miejsc pracy czeka na absolwentów szkół branżowych, którzy mogą znaleźć pracę w wytoczonym zawodzie. Na bezrobocie na pewno nie będą narażenie informatycy, kucharze, kosmetyczki, fryzjerki, mechanicy samochodowi. Inne popularne zawody to:

 • Pracownicy branży beauty – pracy w tym zawodzie mogą szukać dziewczyny, które skończyły szkoły fryzjerska, kosmetyczką, klasę o specjalności stylizacja paznokci czy makijażystki. Można zatrudnić się w gamecie kosmetycznym, założyć swoją działalność lub świadczyć usługi w domu klientów. Możliwości jest dużo, ale warto się rozwijać, poszerzać swoje kompetencje, kończyć kursy zdalne, które na pewno pomogą zdobyć pracę i stałe klientki.
 • Technik farmacji – od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na absolwentów techników farmaceutycznych, którzy mogą pracować w aptekach lub sklepach medycznych. Na pracę mogą liczyć również osoby ze średnim wykształceniem, po odpowiednich kursach. Technicy zaczynający pracę w zawodzie zarabiają od 3200 PLN do 4200 zł. Zarobki uzależnione są od regionu kraju, rosną wraz ze stażem na danym stanowisku.
co robić po maturze
co robić po maturze
 • Fizjoterapeuci i rehabilitanci – społeczeństwo coraz szybciej się starzeje, coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju dolegliwości ze strony mięśni, kości i stawów. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na zawody medyczne, w tym fizjoterapeutów, którzy mogą pracować w szpitalach, ośrodkach zdrowia, hotelach, siłowniach itp. Aby móc wykonywać zawód, należy ukończyć szkole średnią lub wyższą, zdobycie pracy ułatwią również kursy, potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
 • Praca w gastronomii – absolwenci techników gastronomicznych również nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Wolne miejsca czekają w hotelach, restauracjach, pubach czy kawiarniach. Zarobki są zróżnicowane, zależą od renomy miejsca, a także posiadanych kwalifikacji.

Co robić po maturze – może praca za granicą?

Wielu maturzystów decyduje się na pracę poza Polską. To kolejna możliwość, którą warto rozważyć. Praca w Anglii, Irlandii, Skandynawii czy u naszych zachodnich sąsiadów zapewnia lepsze zarobki, umożliwia godne życie, a także daje szanse na podszlifowanie języka obcego oraz poznanie innej kultury. Wiele młodych osób zostaje za granicą na stałe, zakłada tam rodziny, nie wiąże swojej przyszłości z Polską.

Na lepszą pracę mogą liczyć maturzyści z dobrą znajomości języka obcego (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online z lektorem), osoby bez tej umiejętności mogą znaleźć pracę w gastronomii czy rolnictwie. W między czasie można chodzić na kursy językowe, szkolić się, a potem szukać lepszej pracy.

Praca w zagranicznych firmach daje ogromne możliwości. Nie tylko gwarantuje dobre wynagrodzenie, ale również możliwości rozwoju, dostęp do nowoczesnych technologii, awans.

Praca zaraz po maturze – zalety

Rozpoczęcie pracy zaraz po zdaniu matury ma wiele zalet. To dobra opcja, dla tych, którzy nie wiedzą, co robić po maturze, chcą mieć czas do namysłu, a także potrzebują pieniędzy na własne utrzymanie. Praca pozwala odkryć to, co się chce robić w przyszłości. Wielu młodych ludzi nie ma sprecyzowanych zainteresowań, praca pozwala odkryć swoje powołanie, często jest początkiem do dalszej edukacji w wybranym kierunku.

Mamy fajne szkolenia dla początkujących kadrowych i rekruterów – szczegóły tutaj: Kurs kadr i płac online oraz tutaj: Szkolenie online rekrutacja i selekcja

co robić po maturze
co robić po maturze

Pracując, można poznać specyfikę danego zawodu, poznać jego charakter, a to pozwala stwierdzić, czy dany zawód jest tym wymarzonym. Praca po ukończeniu szkoły pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, uczy praktycznych umiejętności i radzenia sobie w środowisku pracy. To pomaga odnieść sukces w przyszłości, jest dobrym krokiem w stronę zawodowej kariery. 

Co robić po maturze – studia, szkoła policealna lub kursy zawodowe

Duży procent młodych ludzi zdaje maturę i chcę dalej się uczyć. Najczęściej wybierają studia, które pozwalają na rozwój zainteresowań oraz zdobycie potrzebnych umiejętności do pracy w wybranych zawodzie. Wiele osób wybiera studia, które są aktualnie modne i gwarantują znalezienie pracy po ich ukończeniu. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze jest dobre, ponieważ nauka czegoś, co nie sprawia przyjemności, nie jest najlepszym pomysłem.

Warto wybrać studia przyszłościowe, ale zgodne ze swoimi predyspozycjami. Dzięki temu przyszła praca będzie przynosić satysfakcje, a nauka nie będzie sprawiać kłopotów. W przypadku, gdy samodzielny wybór kierunku studiów jest trudny, warto skorzystać z pomocy doradców zawodowych. To specjaliści, którzy po przenalizowaniu profilu kandydata, poznaniu jego mocnych i słabych stron, umiejętności i zainteresowań, przeprowadzeniu testów,  podpowiedzą, jakie studia byłyby optymalne.

Oczywiście absolwent i tak musi samodzielnie podjąć decyzje, nikt nie zrobi tego za niego. Nie warto sugerować się radami kolegów czy rodziny, bo wybór studiów to bardzo poważna decyzja, rzutująca na całym dorosłym życiu. Oprócz kierunku należy również wybrać uczelnie, która zapewnia wysoki poziom nauczania, doświadczoną kadrę oraz dostęp do nowoczesnych metod kształcenia. Od lat popularnością cieszą się kierunki medyczne, techniczne, pedagogiczne, informatyczne czy artystyczne.

Najpopularniejsze kierunki w 2020 roku to psychologia, prawo, budownictwo, logistyka, programowanie, zarządzanie i ekonomia, logistyka. Aby upewnić się, że szkoła będzie dobrym wyborem, można skorzystać z dni otwartych, porozmawiać z kadrą, studentami itp. Można wybrać studia w rodzinnym mieście lub zdecydować się na uczelnie w innym rejonie kraju. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, ale większość studentów woli naukę z dala od domu.

Dzięki temu mogą poznać dorosłe życie, życia, nauczyć się  samodzielności i odpowiedzialności. Studia poza domem to również czas zabawy, na którą w dorosłym życiu może już nie być czasu. 

co robić po maturze
co robić po maturze

Dwa w jednym – praca i nauka

Osoby, które są niezdecydowane, nie wiedzą, co robić po maturze, mogą wybrać rozwiązanie pośrednie, czyli połączyć pracę z nauką. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są studia zaoczne lub wieczorowe, które odbywają się wieczorami lub w wybrane weekendy, średnio dwa razy w miesiącu. Minusem tego rozwiązania jest wysoki koszt. Studia zaoczne są płatne, ale z drugiej strony umożliwiają podjęcie pełnoetatowej pracy.

Osoby zdeterminowane, które jednak chcą kształcić się w systemie dziennym, ale muszą również zarobić na swoje utrzymanie, mogą poszukać pracy dorywczej, odbywającej się wieczorami lub w weekendy. Pracy można szukać w gastronomii, studenci często pracują jako kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne, w hotelarstwie czy handlu. Popularny jest również telemarketing, który pozwala dopasować godziny pracy do planu zajęć.

Na utrzymanie można również zarobić udzielając korepetycji, opiekując się dziećmi czy osobami starszymi. Łączenie studiów z pracą jest wymagające, wymaga dużo samodyscypliny, ale pozwala zdobyć doświadczenie, które jest dobrze widziane przez przyszłych pracodawców. Na pracę pozwala również nauka w szkołach policealnych, które często działają w trybie wieczorowym lub zaocznym. Aby rozpocząć naukę, wystarczy samo świadectwo ukończenia szkoły średniej, matura nie jest wymagana.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które nie zdały egzaminu dojrzałości, ale nie chcą kończyć edukacji. W trakcie można zdać maturę i spróbować swoich sił na studiach. Szkoły policealne kładą duży nacisk na praktyczną naukę zawodu, umożliwiają zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Nauka trwa z reguły dwa lata, choć zdarzają się również szkoły roczne.

Największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak ratownik medyczny, technik farmacji, pomoc dentystyczna, higienistka stomatologiczna, a także  opiekunka dla dzieci, opiekun osób starszych. Niezmiennie popularne są kierunki kształcące przyszłych ekonomistów, kadrowców, pracowników biurowych, a także specjalistów usług kosmetycznych.

Praca i nauka – zalety tego rozwiązania

Mimo że łączenie pracy z nauką nie jest łatwe, to daje niepowtarzalną szansę na zdobycie cennego doświadczenia, które przyda się po studiach, nawet jeśli nie będzie to praca w zawodzie. Pracodawcy bardzo cenią osoby, które nie stoją w miejscu, posiadają staż, nawet jeżeli jest to praca w zupełnie innych charakterze, niż obecna. CV kandydata, który pracował i uczył się jednoczenie, na pewno zostanie zauważone (pisaliśmy m.in. Czy kursy online się liczą).

Świadczy o dojrzałości młodego człowieka, a także nabyciu przez niego cech, potrzebnych w każdej pracy, tj. praca w grupie, komunikatywność, inne umiejętności miękkie. Praca, nawet dużo poniżej kwalifikacji, to dobre doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.  

co robić po maturze
co robić po maturze

Praca i kursy zdalne

Inną opcją, dla osób, które nie widzą, co robić po maturze jest znalezienie zatrudnienia i pogłębianie swoich umiejętności poprzez kursy zdalne. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ szkolenia online w żaden sposób nie kolidują z pracą i innymi zajęciami. Uczyć się można w dowolnym czasie, w swoim tempie, siedząc w wygodnie w domu, przed ekranem komputera. To doskonałe rozwiązanie do zapracowanych osób, które żyją w biegu i nie są w stanie wygospodarować czasu na zajęcia stacjonarne.

W tego rozwiązania korzystają również młodzi, którzy zaraz po maturze zostali rodzicami i nie mają możliwości uczęszczania na studia. To również świetna opcja dla maturzystów, mieszkających w małych miejscowościach, gdzie dostęp do edukacji jest mocno utrudniony. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, mogą korzystać ze szkoleń prowadzonych przez najlepszych specjalistów, z odległych rejonów kraju.

Dobrze prowadzone kursy online nie różnią się mocno od szkoleń w tradycyjnej formie. Pozwalają zdobyć szereg przydatnych umiejętności, przygotowują do pracy w wybranym zawodzie, a także pozwalają na przekwalifikowanie się. Nie wszyscy absolwenci wiedzą, jaki zawód po maturze chcą wykonywać.

Dzięki kursom mogą zdobyć różne kwalifikacje, testować różne stanowiska, szukać tego, które zapewni satysfakcje. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się takiej kursy zdalne jak:

 • Pracownik biurowy,
 • Pracownik administracji samorządowej, 
 • Nowoczesna sekretarka,
 • Kompleksowa obsługa biura,
 • Specjalista ds. HR/rekruter,
 • Księgowy,
 • Specjalista ds. kadr i płac,
 • Specjalista ds. ochrony danych osobowych,
 • Programista,
 • Informatyk, itp.

Wielu absolwentów uczy się zdalnie języka obcego, którego znajomość jest dziś obowiązkowa. Posługiwanie się jednym językiem obcym to często za mało, aby zdobyć ciekawą pracę. Młodzi ludzie uczą się dwóch, trzech języków, dzięki temu mogą przebierać w ofertach pracy, a także szukać szansy na karierę za granicą. Zdalna nauka języka obcego pozwala poznać nowe słówka, zasady gramatyczne, a także nauczyć się prawidłowej wymowy i przygotować do egzaminów.

W zależności od potrzeb można wybrać kursy online grupowe lub indywidualne, zajęcie z lektorem lub native speakerem. Co ważne, szkolenia online są dużo tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki, zapewniają elastyczny czas nauki, pozwalają na oszczędność czasu, a także duży wybór tematyki. Zazwyczaj kursy online kończą się otrzymaniem certyfikatu MEN, który jest ceniony przez pracodawców.

co robić po maturze
co robić po maturze

Absolwenci mogą skorzystać również ze zdalnych szkoleń, które poprawiają kompetycje miękkie, bardzo cenione przez pracodawców. Szkoła średnia często nie uczy organizacji pracy własnej, analitycznego myślenia, pracy w grupie, samodzielności czy zdolności interpersonalnych. Bez tych cech ciężko znaleźć dobrą pracę, dlatego zdalne kursy są świetnym rozwiązaniem. Warto z nich korzystać i stać się atrakcyjnym, cenionym pracownikiem. 

Co po maturze – podróże i poznawanie świata

Czy po maturze od razu trzeba wpadać w wir dorosłego życia, iść do pracy lub znów kolejne lata spędzić w książkach? Nie, są również inne możliwości. Młodzi, ciekawie świata ludzie, którzy nie wiedzą dokładnie, co robić po maturze, mogą dać sobie trochę czasu na odpoczynek, zwiedzanie, poznawanie innych kultur. Jeżeli jest taka możliwość, warto wyjechać na długie wakacje lub połączyć odpoczynek i zwiedzanie z pracą.

Obecnie bardzo popularny jest roczny urlop od nauki, zrobienie sobie przerwy i dokładne przemyślnie tego, czy lepiej iść na studia, czy do pracy.  Czas po maturze to idealny okres na próbowaniu nowych rzeczy, poznawaniu innych kultur, punktów widzenia, nabieranie dystansu do siebie i innych ludzi. Warto go wykorzystać, na pewno nie będzie to okres zmarnowany, tylko bardzo owocny, który pozwoli odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Podróż będzie świetną odskocznią od codzienności, pozwoli naładować akumulatory oraz nawiązać nowe znajomości, często na całe życie. Czasami taka przerwa i długi wyjazd całkowicie zmienia życie i dalsze plany na przyszłość. Po powrocie często wszystko staje się jasne i odpowiedź na pytanie, jaki zawód po maturze wybrać, nie jest już problemem.

Co robić po maturze? Nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Są młodzi ludzie, którzy nie wyobrażają sobie przerwania nauki i pójścia do pracy. Inni z kolei nie widzą siebie na uczelnie, uczących się przez kolejnych pięć lat. Niektórzy szukają sposobu jak połączyć naukę i pracę, a inni chcą odpocząć i planują zwiedzanie świata czy dłuższy wyjazd do rodziny i znajomych.

Ile młodych ludzi, tyle możliwości. Ważne jest, aby postępować zgodnie z sobą, swoimi odczuciami. Nie trzeba od razu decydować, czy lepiej iść na studia czy do pracy, warto dać sobie czas do namysłu, nie podejmować decyzji w pośpiechu, pod wpływem emocji (pisaliśmy m.in. Co robić po szkole średniej i Jak znaleźć pracę bez wykształcenia). Są osoby, które układają sobie życie zawodowe bez wyższego wykształcenia, pracują, dobrze zarabiają.

Ważne, by robić to, co sprawia przyjemność, przynosi satysfakcje. Dlatego na pytanie, co robić po maturze można odpowiedzieć – robić wszystko, aby być szczęśliwym. A dla każdego znaczy to co innego.

19 lipca 2021

0 komentarzy o "Co robić po maturze - praca, studia czy jeszcze coś innego?"

Skomentuj

SPD SZKOLENIA - wszelkie prawa zastrzeżone 2021