Szkolenia e-learningowe dla początkujących – od czego zacząć zdobywanie wiedzy na kursach online?

Kursy online na początek

Szkolenia e-learningowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjne nauki. W dzisiejszych czasach niemal każdą sprawę można załatwić przez internet, bez wychodzenia w domu. Od lat funkcjonują zakupy online, a w związku z sytuacją epidemiologiczną do 2020 roku popularne stało się korzystanie z e-urzędów czy zdalnych porad. Zdalna nauka również rozwinęła się na skutek pandemii i związanej z nią konieczności ograniczenia kontaktów społecznych.

Osoby, które chciały się uczyć, musiały zamienić szkolne ławki na wygodne fotele we własnym domu. Inni uczestnicy nie siedzieli obok, byli po drugiej stronie ekranu. E-learning zacząć mocno się rozwijać, dzisiaj tę formę nauki wybierają osoby, które cenią spokój, mają ograniczony czas i budżet. To dobry sposób na naukę dla osób w każdym wieku, zaawansowanych i początkujących. Od czego zacząć przygodę z nauką online? Jak wyglądają zdalne kursy i szkolenia?

Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe

Szkolenia e-learningowe – skąd mają swój początek?

Szkolenia online znane są od dawna, ale dopiero do 2 lat obserwuje się znaczący wzrost ich popularności. W 2020 r. pandemia opanowała niemal cały świat, dlatego rządy wielu krajów, w tym również Polski wprowadziły duże ograniczenia, mające zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednym z nich było wstrzymanie nauki tradycyjnej i zastąpieniem jej nauczaniem zdalnym. Na zdalne nauczanie przeszli nie tylko uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale także studenci oraz osoby, które poszerzały swoje kompetencje na kursach i szkoleniach. Ośrodki szkoleniowe musiały szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Oczywiście wcześniej również funkcjonowały szkolenia e-learningowe, ale były mniej rozpowszechnione. Nauka online wzięła swój początek od kursów korespondencyjnych. Już w XVII wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze kursy, w których materiały przesyłane były pocztą. Wraz z rozwojem cywilizacji dużym zainteresowanie zyskały korespondencyjne kusy językowe oraz kursy stenografii na odległość. Kolejnym krokiem rozwoju było radio edukacyjne, zaś od 1945 roku zaczęła działać telewizja edukacyjna. W XX wieku do nauki zaczęto wykorzystywać przekaz satelitarny. Ogromnym przełomem, który przyczynił się do rozwoju zdalnej nauki, był rozwój telekomunikacji cyfrowej, technik multimedialnych i cyfrowych.

Dzięki pojawieniu się internetu nauczanie online stało się dostępne i umożliwiło efektywną naukę. Dziś każdy, kto się zdobyć nowe kompetencje, może wybierać między kursami stacjonarnymi a zdalnymi. Obie formy są tak samo skuteczne, jednak ta druga nie wymaga dużej dyspozycyjności, umożliwia naukę z każdego miejsca.

Zdalne nauczanie – co muszą wiedzieć osoby początkujące?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdalną nauką, powinny dowiedzieć się, jak wygląda takie nauczanie oraz co jest potrzebne, aby brać udział w kursach online. E-learning ma ma dużych wymagań sprzętowych. Wystarczy domowy komputer o podstawowych parametrach, tablet lub smartfon. Niezbędny jest dostęp do internetu. Dużym ułatwieniem w nauce są słuchawki, kamera oraz mikrofon, ale i bez tego można sobie poradzić. Kursanci powinni mieć zapewniony spokojne miejsce do nauki. Jeżeli uczymy się w domu, warto poprosić innych domowników o ciszę i spokój.

Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe

Najlepiej zamknąć się w oddzielnym pokoju, gdzie domowe odgłosy nie będą dekoncentrowały. Oczywiście uczyć można się również w innych miejscach, np. kawiarni czy ławce w parku. W przypadku kursów organizowanych przez pracodawcę kursanci przebywają z reguły w firmie i biorą udział w lekcjach w godzinach pracy. Zdalna nauka pozwala na naukę w dowolnych godzinach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się wieczorami, w nocy czy w dni wolne. Ta forma pozwala na dopasowanie nauki do swojego tryby życia. Kursanci mają do wyboru kilka różnych form zdalnych kursów, które zostaną omówione w kolejnym rozdziale.

Szkolenia e-learningowe – dostępne formy

Szkolenia e-learningowe mogą być również nazywane szkoleniami na odległość, szkoleniami online, szkoleniami zdalnym, webinariami. Podstawową cechą tej formy nauki jest to, że zajęcia nie odbywają się na salach wykładowych, ale w domu, za pomocą mediów elektronicznych, tj. internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne oraz CD-ROMy. Wykładowcy wykorzystują nowoczesne formy przekazu, np. dźwięk, animacje, prezentacje, quizy, ćwiczenia interaktywne, dzięki którym nauka jest przyjemna, a przyswajanie wiedzy nie jest problemem. Najczęściej szkolenia e-learningowe odbywają się na dwa sposoby. W internecie dostępne są:

  • Kursy asynchroniczne, które nie mają określonego czasu szkolenia. Są nagrane wcześniej, a kursanci otrzymują do nich dostęp po rejestracji i wykupieniu szkolenia. Ta forma jest bardzo przyjazna, ponieważ umożliwia naukę według swoich potrzeb, we własnym tempie. Nie trzeba dopasowywać terminu kursu do innych osób, można uczyć się w dogodnym czasie, np. na przerwie w pracy czy w pociągu. Kursy asynchroniczne można wielokrotnie powtarzać, wracać do trudniejszych zagadnień, powtarzać materiał do egzaminów. Słabą stronę jest brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą, a tym samym brak możliwości zadawania pytań, czy proszenia o wytłumaczenie trudnych kwestii. Osoby, które zdecydują się na takie kursy, otrzymują dostęp do różnych materiałów, np. plików pdf., blogów, prezentacji multimedialnych, itp. Najczęściej nie ma określonego czasu na ukończeniu kursu, decyduje o tym uczestnik. W tej formie nauce ważna jest duża motywacja, zaangażowanie i samodzielność.
  • Kursy synchroniczne – ta forma nauki zdalnej bardzo mocno przypomina tradycyjne, stacjonarne nauczanie. Jedyną różnicą jest to, że kursanci nie siedzą obok siebie w ławach, a we własnych domach, przed monitorami komputerów. Wszyscy się widzą i słyszą, mogą ze sobą rozmawiać, dzielić się przemyśleniami, razem dochodzić do wniosków. Dużym plusem jest to, że uczestnicy mają bezpośredni kontakt z wykładowcą. Kursy odbywają się w czasie rzeczywistym, w określonym terminie, dlatego możliwe jest zadawanie pytań, na które nauczyciel od razu udziela odpowiedzi. W zależności od kursu uczestnicy mogą rozmawiać, pisać na czacie lub korzystać z innych popularnych komunikatorów. Możliwe jest udostępnianie swojego ekranu, praca w grupach itp. To bardzo skuteczne metoda nauki, która jest polecana zwłaszcza dla osób początkujących, które dopiero zapoznają się z e-learningiem.
Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe

Inne formy nauki online to e-learingowa baza danych, która polega na wyszukiwaniu potrzebnych informacji w zebranej bazie danych, a także e-learning typu online support, gdzie wiedzy szuka się na forach czy chatach. Lubianą formą nauką są również webinary. To seminaria, które odbywają się za pomocą technik multimedialnych. To dobry sposób na uaktualnienie wiedzy, zapoznanie się z nowymi przepisami itp.

Jakie zalety mają zdalne kursy i szkolenia?

Wiele osób, które nie miały styczności z nauką przez internet, ma obawy związane z takim nauczaniem. Dla niektórych niemożliwe wydaje się przyswojenie wiedzy bez obecności na sali wykładowej, gdzie są inne osoby oraz zaangażowany wykładowca. To jednak niesłuszne obawy, które szybko znikają po udziale w zdalnym kursie. Coraz więcej osób przekonuje się do e-learningu, a mając do wyboru kursy stacjonarne i zdalne, wybiera te drugie. Szkolenia e-learningowe mają wiele zalet, eksperci przewidują, że ta forma nauki będzie coraz bardziej popularna. Główne zalety, jakie są wymieniane to:

  • Elastyczny czas nauki – w obecnych czasach ciężko coś zaplanować, często okazuje się, że trzeba zostać dłużej w pracy czy pojawiają się inne obowiązki. Wiele osób musi rezygnować z kursów stacjonarnych, ponieważ nie jest w stanie pogodzić ich ze swoim grafikiem. Kursy zdalne można bez trudu dopasować do trybu życia danej osoby. Najbardziej zapracowani mogą wybrać szkolenia asynchroniczne, które można odtwarzać o każdej porze dnia i nocy. Kursy synchroniczne są również łatwiejsze do ustalenia. Placówki szkoleniowe idą na rękę uczestnikom i proponują godziny, które nie kolidują z innymi obowiązkami.
  • Duża dostępność – osoby zamieszkujące małe miasta i wsi miały utrudniony dostęp do nauki. Kursy stacjonarne organizowane są zazwyczaj w dużych miastach, dlatego część osób może czuć się poszkodowana. Na szczęście w przypadku kursów zdalnych miejsca zamieszkania nie ma. Osoby z małych miejscowości mogą szkolić się u znanych wykładowców z Krakowa czy Warszawy. Szkolenia e-learningowe są również świetną opcją dla osób schorowanych czy nie pełnosprawnych, które nie powinny opuszczać domu. Mogą z nich korzystać młodzi rodzice, którzy opiekują się dzieckiem i mogą się uczyć tylko wtedy, gdy maluszek zaśnie. Ze zdalnych kursów mogą korzystać wszyscy, którzy chcą się uczyć i rozwijać, bez względu na to, ile mają lat, gdzie mieszkają czy mają wykształcenie.
  • Nauka we własnym tempie – każdy człowiek jest inny i potrzebuje innego czasu na naukę. E-learning pozwala na naukę we własnym tempie, dopasowanym do własnych potrzeb czy możliwości. W wolne dni można poświęcić więcej czasu na kursy, a w ten, kiedy obowiązków jest bardzo dużo, tylko przez chwilę powtórzyć materiał. Dużą zaletą internetowej formy nauki jest to, że nie ma presji grupy i wyścigu szczurów. Nikt nie musi obawiać się tego, że inne osoby go wyśmieją czy skrytykują. To pozwala zmniejszyć stres, a tym samym sprawia, że nauka szybciej wchodzi do głowy.
  • Łatwy dostęp do wiedzy – obecnie zdalne kursy są coraz bardziej dopracowane, organizatorzy zwracają uwagę na wszystkie szczegóły. Aby ułatwić naukę, oferowane są materiały w różnych formach, dopasowane do potrzeb różnych osób tj. nagrania audio, video, pliki pdf., testy, ćwiczenia itp. Do materiałów można wielokrotnie wracać, odtwarzać je w razie potrzeby itp.
  • Dobra forma dla osób nieśmiałych – nie każdy jest pełny siebie i odważny, niektóre osoby źle czują się w grupie, są wycofane i nieśmiałe. To może utrudniać naukę, powodować, że mimo chęci, kursy stacjonarne są nieosiągalne. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest nauka online. Na takich szkoleniach nie ma bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, dlatego łatwiej się skupić, a w trudnym momencie można na chwilę odejść od komputera czy wyłączyć kamerę. Osoby nieśmiałe dzięki e-learningowi mogą poprawić swoją samoocenę, nauczyć się czegoś nowego, zdobyć nowe kompetencje i uwierzyć w siebie. To zwiększa szanse na ciekawą pracę, jest dobrą metodą inwestowania w siebie.
  • Oszczędność czasu – dużą bolączką dzisiejszych czasów jest brak czasu. Ludzie spędzają wiele godzin w pracy, potem w domu czekają obowiązki. Niestety, w natłoku zajęć ciężko wyrwać się na stacjonarne kursy. Problemem są również dojazdy, które zajmują dużo czasu. W przypadku zdalnych kursów nie ma tego problemu. Każdy może znaleźć kilkanaście minut w ciągu dni na naukę. Nie trzeba wychodzić z domu, uczyć można się, gdy jest mniej obowiązków.
  • Oszczędność pieniędzy – oprócz braku czasu, dużym problemem są również pieniądze. W dzisiejszych czasach ludzie żyją od pierwszego do pierwszego, nie zawsze zostają pieniądze, które można przeznaczyć na naukę. Szkolenia e-learningowe są jednak dużo tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Wynika to z tego, że nie trzeba opłacać utrzymania wykładowcy czy wynajęcia sali. Płaci się tylko za przekazywaną wiedzą. Co ważne, w sieci są również szkolenia darmowe, z których warto korzystać, zwłaszcza w początkowych etapach nauki.
Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe
  • Łatwość obsługi – kursy zdalne są proste w obsłudze, nie wymagają dużej wiedzy informatycznej. Wystarczy zalogować się na stronie kursu i postępować według pojawiających się instrukcji. W razie problemów technicznych lub merytorycznych można liczyć na pomoc administratorów.
  • Wygoda i komfort – kursy stacjonarne często odbywają się w ciasnych salach, których wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. E-learning pozwala na naukę z własnego domu lub innego wybranego miejsca. Można uczyć się, siedząc w ulubionym fotelu, z kubkiem kawy czy herbaty w ręku. W każdej chwili można zrobić sobie przerwę, przewietrzyć się czy coś przekąsić.
  • Otrzymanie certyfikatu i zaświadczenia – ucząc się zdalnie, można otrzymać certyfikat lub zaświadczenie MEN, które jest tak samo ważne, jak te, otrzymane na kursach stacjonarnych. Zazwyczaj na dokumencie nie ma informacji, w jakiej formie prowadzone było szkolenie. Certyfikat z kursów jest ceniony przez pracodawców, jest udokumentowaniem wiedzy, pozwala na awans lub zmianę pracy. To również ważny dokument, który pozwala wzbogacić CV. Dzięki niemu można zmienić swoje życie zawodowe.

Wady internetowej nauki

Osoby początkujące powinny wiedzieć, że szkolenia e-learningowe mają również słabe strony. Są osoby, dla których ta forma nauki nie jest najlepszym wyborem. Główne problemy, jakie mogą pojawić się w trakcie nauki przez internet to:

  • Problemy ze skupieniem – szkolenia, które można odtwarzać w domu, wymagają skupienia i zaangażowania. Są takie osoby, które w domu nie są w stanie się skupić, przeszkadzają im domowe odgłosy, myśli odrywają obowiązki. Potrzebują nauczyciela, który będzie stał obok i w razie potrzeby, przywoływał do porządku.
  • Duża ilość rozpraszaczy- w domu jest wiele elementów, które rozpraszają i utrudniają naukę. W aktywnym udziale w kursie mogą przeszkadzać inni domownicy, domowe zwierzaki, a także łatwy dostęp do telefonu czy telewizora. Osoby, które nie są zdyscyplinowane, mogą sięgać do rozpraszaczy, które powodują, że nauka będzie nieafektywna.
  • Niewystarczające zaplecze technologiczne – ten problem zdarza się coraz rzadziej, ale nadal są osoby, które nie mają w domu komputera czy dostępu do internetu. Bez tego ciężko brać udział w zdalnej nauce. Zdarza się, że udział w szkoleniu utrudniają awarie sprzętu. Jeżeli komputer się zawiesza lub internet przestaje działać, to może działać demotywująco i zniechęcać do dalszej nauki.
  • Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem – to najczęściej zgłaszany problem w e-learningu. Większość osób, zwłaszcza starszych przyzwyczajona jest, że na szkoleniu jest nauczyciel, który odpowiada na pytania, prowadzi dyskusje, przywołuje grupę do porządku. Mimo że na szkoleniach w czasie rzeczywistym trener jest obecny, to jednak to nie to samo, gdy stoi obok.
  • Brak innych uczestników – na zdalnych kursach może brakować nie tylko wykładowcy, ale i innych kursantów, z którymi można prowadzić dyskusje, rozwiązywać ćwiczenia, wymieniać opinie. Przyjemne jest również wspólne spędzanie przerw, wypicie kawy czy zjedzenie lunchu. Internet, mimo wielu możliwości, tego nie zapewnia.
  • Ograniczenia tematyczne – nie wszystkie zagadnienia da się omówić i pokazać zdalnie. Są kursy i szkolenia, które muszą odbyć się stacjonarnie, wymagają ćwiczeń na żywo, przeprowadzania doświadczeń, obserwacji w terenie, praktyki. W takim wypadku wykłady online można połączyć z ćwiczeniami na żywo.

Jak widać, szkolenia e-learningowe mają swoje plusy i minusy. Aby przekonać się, czy w naszym przypadku ta forma nauki będzie korzystna, warto skorzystać z darmowych lekcji próbnych. Udostępniają je dobre ośrodki szkoleniowe, są okazją do poznania wykładowcy oraz metod nauki. Wiele osób, które początkowo podchodziły sceptycznie, po lekcji testowej szybko przekonały się, że e-learning jest skuteczny i wygodny.

Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe

Jak znaleźć wartościowe szkolenie online?

Osoby początkujące, które chcą zacząć korzystać ze szkoleń e-learningowych powinny zdawać sobie sprawę, że w sieci można znaleźć zarówno kursy wartościowe, jak i takie, które nic nie wnoszą. Niestety, wzrost zainteresowania zdalną nauką spowodował, że niektóre osoby zaczęły traktować tę formę jako łatwy zarobek. Oferują płatne kursy, które nie pomagają w rozwoju zawodowym. Aby tego uniknąć, przed wyborem kursu online, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwsze, co warto zrobić, to wejść na stronę ośrodka szkoleniowego. Warto sprawdzić, jakie ma doświadczenie w prowadzeniu e-kursów, jakim narzędziami dysponuje.

Firma musi działać legalnie, na stronie powinien być podany REGON, NIP, KRS, wpis do ewidencji szkół, a także adres do kontaktu. W nauce najważniejsi są nauczyciele. Aby mieć pewność, że szkolenie e-learningowe będzie efektowne, warto sprawdzić, kto będzie je prowadził. Wykładowcy powinni mieć dużą wiedzę tematyczną, dobrze, jeżeli są autorami publikacji i cieszą się sławą w swoim środowisku. Ważne jest również wykształcenie pedagogiczne, które pozwoli dopasować metody nauki do danej osoby. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy kurs jest efektywny, jest zapoznanie się z opiniami osób, które wcześniej brały w nim udział.

Można sprawdzić opinie w mediach społecznych, poszukać recenzji na forach tematycznych lub porozmawiać ze znajomymi. Poczta pantoflowa jest w tym przypadku bardzo skuteczna. Kolejnym elementem, który należy sprawdzić, jest cena kursu. Nie zawsze najdroższy, oznacza najlepszy. Warto sprawdzić tematykę kursu, czas trwania lekcji i wybrać taki, który będzie optymalny.

Czego można nauczyć się na szkoleniach e-learningowych?

Na zdalnych szkoleniach można podnosić zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Mało jest tematów, których nie da się nauczyć w tej formie. Najwięcej osób wybiera zdalne kursy zawodowe, które umożliwiają szybki rozwój kompetencji, zmianę profilu zawodowego, awans czy podwyżkę. Ranking szkoleń online regularnie się zmienia, ale do kilkunastu miesięcy największą popularnością cieszą się takie zdalne kursy jak:

Z kursów online korzystają zarówno osoby pracujące, jak i absolwenci. Dla młodych osób szkolenia e-learningowe są dobrą okazją do wzmocnienia CV, wyróżnienia się spośród innych kandydatów. Pracodawcy bardzo cenią osoby, które się uczą, nie chcą stać w miejscu. Osoby starsze, które już pracują, dzięki e-kursom mogą zmienić swoją ścieżkę zawodową, przebranżowić się lub starać o awans, lub podwyżkę. Osoby bezrobotne, które wezmą udział w zdalnym kursie, również mogą wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Są osoby, których umiejętności są już nieprzydatne, a dzięki e-learningowi mogą zyskać nowe, na które jest popyt.

Inne kompetencje, które można poprawić w trakcie zdalnej nauki

Szkolenia e-learningowe są również świetną okazją do poprawy kompetencji językowych. Coraz więcej uczy się zdalnie języka obcego, np. angielskiego, niemieckiego, czy mniej popularnych, tj. japoński czy chiński. Osoby zainteresowane mogą wybrać kursy z lektorem lub native speakerem, które umożliwiają naukę wymowy, rozumienia, pisania i czytania. Dostępne są kursy o różnych poziomach zaawansowania, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można wybrać kursy przygotowujące do wyjazdu za granicę, powtórkowe do egzaminów czy uczące zawodowego słownictwa. Języka obcego można uczyć się w grupie lub indywidualnie, w zależności od swoich preferencji.

Szkolenia e-learningowe
Szkolenia e-learningowe

Zdalna poprawa kompetycji miękkich

Dziś samo wykształcenie nie wystarczy, aby znaleźć atrakcyjną, ciekawą i dobrze płatną pracę. Pracodawcy oprócz wiedzy, stawiają na dobrze rozwinięte kompetencje miękkie, tj. kreatywność, dobra organizacja pracy, zdolności interpersonalne, umiejętność pracy pod presją czasu itp. Niektóre osoby rodzą się z takim umiejętnościami, inne mogą je udoskonalić na kursach online. W trakcie nauki można popracować nad takim cechami jak: komunikacja interpersonalna, asertywność, motywacja, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów, umiejętności negocjacji i mediacji. Kursanci dzięki nowoczesnym technikom wykonują ćwiczenia, oglądają wykłady, poznają samych siebie, pokonują własne słabości. Osoby, które ukończą takie szkolenie, lepiej rozumieją swoje zachowanie, są silniejsze i gotowe do pokonywania pojawiających się w życiu problemów. Najczęściej wybierane są kursy online takie jak:

  • Efektywne zarządzanie czasem i dobra organizacja pracy,
  • Kreatywne myślenie,
  • Dobre zdolności interpersonalne,
  • Skuteczna praca w zespole,
  • Samodzielne podejmowanie decyzji,
  • Logiczne i krytyczne myślenie itp.

Niektóre szkolenia miękkie skierowane są dla wszystkich, którzy chcą nad sobą popracować. Są również takie, przeznaczone dla konkretnych grup zawodowych, np. menadżerów czy handlowców. Szkolenia e-learningowe dają ogromne możliwości rozwoju. Warto z nich korzystać i regularnie inwestować w siebie, w swoją przyszłość. Nie warto tłumaczyć się brakiem czasu czy pieniędzy, bo w sieci można znaleźć szkolenia, które można dopasować do swoich możliwości.

0 komentarzy o "Szkolenia e-learningowe dla początkujących - od czego zacząć zdobywanie wiedzy na kursach online?"

Skomentuj

SPD SZKOLENIA - wszelkie prawa zastrzeżone 2024