Motywacja do pracy – co daje największą motywację do pracy albo jej zmiany?

Jak motywować do pracy siebie i pracowników?

Motywacja do pracy sprawia, że codzienne wstawanie, szykowane się do wyjścia, wykonywanie zleconych czynności przychodzi z łatwością. Zmotywowany pracownik pracuje z większą efektywnością, jest zadowolony, a to przekłada się na rozwój i sukces firmy. Jest wiele czynników, które motywują i napędzają do działania, dla każdego może być to coś innego.

Rekruterzy (pisaliśmy m.in. Na czym polega praca rekrutera)często już na rozmowie o pracę pytają kandydatów, co ich motywuje. Jest kilka elementów, które regularnie się powtarzają. Dla jednych są to pieniądze, dla innych szansa na rozwój i awans, jeszcze inni szukają pracy, która zapewni liczne benefity. Co najczęściej wymieniają pracownicy i jak wyobrażają sobie skuteczne motywowanie do pracy?

Motywacja do pracy – dlaczego jest tak ważna?

Człowiek, który jest zmotywowany, działa szybciej, efektywniej, chce dać z siebie wszystko, co najlepsze. Liczne badania dowodzą, że zmotywowany pracownik czuje się związany z firmą, jest wobec niej lojalny. Przekłada się to na rozwój przedsiębiorstwa, które dzięki zadowolonej załodze może szybko odnieść sukces. Zmotywowani pracownicy wiedzą, co mają robić, nie trzeba ich pilnować i stać nad głową.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

O motywowaniu pracowników mówimy również w naszym szkoleniu: Rekrutacja i selekcja pracowników szkolenie online z certyfikatem i zaświadczeniem MEN – jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu.

Sami chętnie podejmują inicjatywę, z łatwością przyjmują nowe obowiązki. Obecnie coraz więcej szefów i menadżerów zaczyna rozumieć, że system motywacyjny w pracy jest bardzo ważny. To właśnie dzięki niemu pracownicy nie szukają innego zatrudnienia, chcą się rozwijać w danym zakładzie, wiążą z nim swoją przyszłość. Niestety, nadal są firmy, gdzie kadra zarządzająca ma trudności z prawidłowym motywowaniem pracowników. Uważają, że samo posiadanie pracy powinno być powodem do zadowolenia, nie robi nic, aby zatrzymać załogę.

Takie myślenie szybko odbije się na kondycji firmy. Źle traktowani pracownicy, którzy nie mogą liczyć na żadne benefity, nie zagrzeją miejsca w firmie. Uciekną, gdy tylko zdarzy się ku temu okazja lub pojawi się inny pracodawca, który będzie wiedział, jak motywować do pracy. Bardzo ważne jest zrozumienie, że człowiek potrzebuje wiele elementów, m.in. wyzwań, pochwał, nagród, aby mógł poczuć satysfakcje z pracy.

Pisaliśmy niedawno: Co robić po maturze i na naszym innym blogu: Co robić po szkole średniej

Firmy powinny zrozumieć, że zmotywowany zespół przynosi duże oszczędności. Środki przeznaczone na motywacje, szybko się zwrócą i przełożą na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Ważne jest również, aby pracodawca dobrze poznał swojego pracownika, sprawdził, jakie czynnik działają na niego najbardziej motywująco (pisaliśmy m.in. Szkolenia online dla pracowników).

Każda osoba jest inna, może mieć inne potrzeby. Dla jednych duże zadowolenie przyniesie możliwość elastycznego czasu pracy, dla innych opłacony karnet na basen czy regularne podwyżki.

Rodzaje motywacji do pracy i nie tylko

Motywacja pomaga osiągnąć pożądany cel, jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Podnosi entuzjazm, dodaje energii i zaangażowania do wykonywania codziennych czynności. Można rozróżnić dwa rodzaje motywacji, tzn.:

  • Motywacja wewnętrzna – to taka, która pobudza i pomaga wytrwać w działaniu. Nie potrzebuje żadnych nagród. Pracownik wykonuje określone działanie, ponieważ chce, sprawia mu to przyjemność, pozwala poznać coś innego, umożliwia rozwój. Osoba zmotywowana wewnętrznie chce dobrze pracować, ponieważ firma i stanowisko odpowiada jej potrzebom. Do motywacji wewnętrznej może przyczynić się również sam pracodawca. Jego zadaniem jest pokazanie pracownikom, że ich wysiłek prowadzi do czegoś ważnego. Ważne, aby załoga mogła dzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniem, była szanowana. Czasami pomysły szeregowego pracownika mogą okazać się innowacyjne, wnieść dużo do zakładu. Często wewnętrznym źródłem motywacji jest wysoka samoocena, poczucie własnej wartości, zadowolenie z życia.
  • Motywacja zewnętrzna – jest stymulowana przez różne czynniki zewnętrzne, np. pieniądze, szkolenia, wyjazdy, atmosferę na stanowisku pracy. Nagrody mają motywować do efektywnej pracy i realizacji określonych celów. To właśnie tej motywacji będzie poświęcona dalsza część artykułu.
motywacja do pracy
motywacja do pracy

Motywacja do pracy – jak sprawdzić, na czym zależy pracowników?

Zdarzają się menadżerowie, którzy chcą wdrożyć system motywacji w pracy, ale nie widzą, jakie elementy są najważniejsze dla pracowników. Można to sprawdzić na wiele sposobów. Często już na etapie rekrutacji zadawane jest pytanie o motywacje w pracy. Warto zapamiętać odpowiedzi przyszłych pracowników i wykorzystać je na późniejszym etapie.

W zakładzie, który zatrudnia wiele osób, warto przeprowadzić ankietę motywowania pracowników. Można zrobić to samodzielnie lub zatrudnić wykwalifikowaną firmę. Anonimowe ankiety, dotyczące motywacji w pracy pozwolą poznać szczere opinie, podrzucą ważne sugestie i pomysły. Dzięki temu pracodawca będzie mógł wdrożyć odpowiedni system motywacyjny. Aby sprawdzić, czy system działa, tak jak powinien, warto również przeprowadzać badania satysfakcji pracowników.

Pozwoli to wychwycić ewentualne problemy, wdrożyć system naprawczy i poprawić pozom zadowolenia załogi. Oprócz tego ważne są regularne rozmowy z pracownikami. Drzwi menadżera powinny być zawsze otwarte. Podwładny musi wiedzieć, że może udać się do przełożonego i powiedzieć, jak czuje się w pracy, co go motywuje, a co sprawia, że praca nie przynosi satysfakcji i oczekiwanych rezultatów.

Pisaliśmy na naszym drugim blogu: Jak motywować pracowników

Co motywuje do pracy? Pieniądze!

Przysłowie mówi, że osoba, która kocha to, co robi, nie przepracuje w życiu ani jednego dnia. Super, jeżeli wykonujemy w pracy, to co kochamy, wtedy faktycznie praca nie będzie obowiązkiem. Niestety, prawda najczęściej jest taka, że większość ludzi nie robi, tego, co lubi, pracują najczęściej dla pieniędzy. Większość z nas chodzi do pracy, aby utrzymać siebie, rodzinę, opłacić rachunki, zarobić na bieżące potrzeby, a także przyjemności.

Bez pieniędzy nie można normalnie funkcjonować, dlatego nie ma co się dziwić, że ten element jest często wymieniany na pierwszym miejscu. Bardzo ważne jest, aby nie wstydzić się, mówić o pieniądzach. Warto już po wstępnej selekcji podać widełki wynagrodzenia, za jakie jest się w stanie pracować. Oprócz wynagrodzenia, na motywację w pracy duży wpływ mają regularne podwyżki i premie. Ważne są także dodatki, np. za staż pracy, wykonywane funkcje oraz nagrody na dobrze wykonane zadanie.

Takie gratyfikacje finansowe pozwalają poczuć się docenionym, pokazują, że jest się cenionym, ważnym pracownikiem. Dobrze zarabiający pracownik na pewno będzie się starał i dbał, aby utrzymać się na stanowisku. Dla większości pracowników istotną rolę pełnią również inne elementy związane z finansami, np. dofinansowanie do wakacji, bony na święta, dopłata do wyposażenia szkolnego dla dzieci. Regularnie wpływające na konto, atrakcyjne wynagrodzenie, bony i dodatki ucieszą każdego, skutecznie motywują do pracy.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Niezależność jako motywacja do pracy

Skutecznym motywatorem do pracy jest możliwość bycia niezależnym. Jest to ważne szczególnie dla młodych ludzi, którzy chcą się usamodzielnić i wyfrunąć spod skrzydeł rodziców. Ale niezależność finansowa ważna jest również dla tych nieco starszych. Fajnie jest mieć własne pieniądze, które można przeznaczać nie tylko na utrzymanie rodziny i bieżące wydatki, ale również na własne przyjemności, np. zagraniczny wyjazd czy zakup wymarzonego auta.

Uznanie, pochwały i miłe słowa również motywują do pracy

Każdy, nie tylko dzieci, lubi być chwalony. W pracy ważne są słowa uznania za dobrze wykonaną pracę. Warto, aby pochwały zostały powiedziane publicznie, będą wtedy bardziej wartościowe. Publiczna pochwała podziała również na resztę załogi, która zrozumie, że warto się starać. Miłe, pełne uznania słowa sprawiają, że pracownik czuje, że trud, jaki włożył w daną pracę, nie poszedł na marne. Dzięki temu chce dalej się starać, wie, że jest ważnym elementem załogi, że ma wpływ na sukces przedsiębiorstwa.

Pisaliśmy m.in. Powrót do pracy po długiej przerwie

Niestety, nadal często zdarza się, że kadra zarządzająca zwraca się do pracowników, tylko wtedy, gdy chce go skrytykować. To zła taktyka, która powoduje, że motywacja do pracy mocno spada. Menadżerowie powinni wiedzieć, że krytyka jest ważna, ale powinna być konstruktywna. Ważne, aby krytykować podwładnego na osobności, bez publiczności. Dobrze jest również razem z nim znaleźć rozwiązanie i sprawić, że pracownik wykonana zadanie poprawnie, wedle oczekiwań. 

Prestiż motywuje do pracy

Są osoby, dla których największą motywacją w pracy jest poszanowanie i społecznie uznanie. W takim wypadku warto znaleźć zawód, który cieszy się społecznym szacunkiem. Od lat na liście zawodów z największym prestiżem znajduje się lekarz, prawnik, architekt, prezes znanej korporacji.

Dla niektórych osób prestiżowa jest praca, która zapewnia służbowy telefon, laptop i samochód, wiąże się z dużym, pięknym biurem i kontaktem ze sławnymi ludźmi. Jak widać, każdy ma inne pojęcie prestiżu i musi dopasować pracę do swoich preferencji. Dzięki temu będzie odczuwał motywacje do pracy, z zadowoleniem będzie wykonywał powierzenie obowiązki.

W pracy trzeba czuć się bezpiecznie

Wiele osób przykłada ogromną uwagę do poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, stałości zatrudnienia. Są to z reguły osoby z ustabilizowaną sytuacją rodzinną, które mają dzieci, potrzebują wiedzieć, że będą w stanie utrzymać najbliższych. Ten element nie jest aż tak ważny dla osób młodych, które nie boją się ryzyka i chętnie zmieniają pracodawcę.

Rolą szefów i menadżerów jest zadbanie, aby pracownik miał stałą umowę o pracę, zapewnione na czas wynagrodzenie, regularne podwyżki oraz benefity, pomagające utrzymać rodzinę. W pracy nikt nie powinien czuć niepewnie, obawiać się zwolnienia, degradacji czy zabrania premii. W niektórych zakładach na porządku dziennym jest straszenie załogi wypowiedzeniem za źle wykonanie zadanie, obelgi, szantażowanie.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Nie tylko skutecznie obniżają motywację do pracy, ale również są niezgodne z prawem, grożą oskarżeniem o mobbing (pisaliśmy m.in. Dyskryminacja w pracy).

Możliwość rozwoju świetnie motywuje do pracy

Wiele osób, zapytanych, jaka jest ich motywacja do pracy, odpowiada, że jest to możliwość rozwoju, nauki, podnoszenia swoich kwalifikacji. To ważne zwłaszcza dla osób wykształconych, które ciągle czują niedosyt wiedzy. Aby zmotywować pracownika, pracodawca powinien zapewnić mu możliwość uczestnictwa w kursach, szkoleniach, a także branżowych targach czy konferencjach.

Ważne, aby pracownik nie stał w miejscu, mógł poznawać nowe rzeczy, wykonywać inne obowiązki. Aby nie dezorganizować pracy, można wybrać szkolenia online, które bez trudu można dopasować do potrzeb firmy. Dzięki wysyłaniu kadry na szkolenia i kursy, można zyskać wykształconych pracowników, z dużą widzą, która szybko zaowocuje. Potrzebę rozwoju zaspakajają również nowe przydzielone, coraz trudniejszych i ambitniejszych zadania.

Osoba, którą motywuje możliwość rozwoju, powinna mieć zapewnioną szansę wykazania się i otrzymania awansu. Wiele osób motywuje dostępu do specjalistycznych materiałów czy nowoczesnych narzędzi. Motywacje w pracy na pewno poprawi prenumerata branżowej prasy, wykupienie dostępu do tematycznego portalu, umożliwienie wzięcia udziału w sympozjach czy wydarzeniach branżowych.

Pisaliśmy m.in. HR miękki i HR twardy – jakie są różnice

Elastyczny czas pracy

Obecnie coraz więcej osób cenie sobie elastyczny czas pracy, który pozwala łączyć życie zawodowe z prywatnym. Świetnie, jeżeli pracodawca zapewni załodze możliwość przychodzenia do pracy w określonym przedziale czasowym, np. między 7 a 10. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę strukturę firmy, bo nie zawsze jest to możliwe. Dzięki luźnym godzinom pracownik może bez problemu zaprowadzić dzieci do pracy, zrobić zakupy lub wymienić się z drugim rodzicem w opiece nad potomstwem.

Ważne jedynie, aby przepracować wymaganą liczbę godzin. Motywacje do pracy poprawi na pewno możliwość wykonywania części obowiązków w domu. Home office stał się bardzo popularny w ubiegłym roku, pokazał, że tak samo efektywnie można pracować w domu, jak i w pracy. Dla wiele osób możliwość pracy zdalnej stanowi duże ułatwienie, to stateczna motywacja do pracy. Ważne jest również, aby pracodawca brał pod uwagę potrzeby pracowników, pozwalał na urlop w okresie, gdy o niego wnioskują.

Czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, dlatego ważna jest zgoda na szybsze wyjście z pracy czy skorzystanie z opieki nad dzieckiem. Takie drobne elementy sprawiają, że ludzi chętnie przychodzą do pracy i efektywnie wykonują zadania. 

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Polityka prorodzinna

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które mają rodziny, dzieci, ważna jest polityka prorodzinna, stosowana przez firmę. Istotne jest, aby pracownik nie był zmuszany do nadgodzin, pracy w święta czy niedziele, mógł zaplanować wolne na wakacje, rozpoczęcie roku czy wizytę z dzieckiem u lekarza. Dla osób, dla których rodzina jest na pierwszym miejscu, ważne jest, aby w zakładzie pracy organizowane były imprezy integracyjne dla rodzin, dzieci miały zapewnione dofinansowanie do letniego i zimowe wypoczynku, otrzymywały paczki na święta.

Obecnie coraz więcej firm stosuje benefity dla młodych rodziców. Może to być wsparcie finansowe w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka, wyprawka, możliwość elastycznego czasu pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Takie działanie na pewno motywuje i sprawia, że pracownik czuje się związany z firmą i chcę do niej wracać.

Dobre warunki pracy

To kolejny, ważny czynnik, motywujący do pracy. Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę, na miejsce, w którym pracuje. Liczy się nie tylko przestrzeganie przepisów BHP, które powinno być obowiązkowe  w każdej firmie, ale również lokalizacja zakładu, wygląd biura, zapewnienie nowoczesnego wyposażenia, ułatwiającego wykonywanie obowiązków.

Pracodawca powiem zadbać, aby pracownik miał wygodny fotel, biurko, dobrej jakości komputer, a także możliwość korzystania z dobrze wyposażonej części socjalnej. Pracę umili ładnie urządzony gabinet, rośliny, panujący wokół porządek. Nowoczesne korporacje motywują pracowników, zapewniając im ciągły dostęp do świeżych owoców, warzyw, przekąsek i napojów (pisaliśmy m.in. Napoje i posiłki dla pracowników).

Są zakłady, w których pracownicy mogą zjeść obiad, opłacany przez firmę. Takie warunki działają motywująco na pracowników, pozwalają oszczędzić im czas i pieniądze. Dodatkowo załoga czuje się doceniona i nagradzana.

Liczne benefity oferowane przez zakłady pracy

Coraz więcej zakładów dba o pracowników i zapewnia im benefity, pozwalające zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Pracownicy mają wykupione pakiety medyczne, dzięki którym za darmo, bez czekania w kolejkach mogą korzystać z wizyt lekarskich, wykonać potrzebne badania czy zabiegi. W obecnych czasach, kiedy na wizytę w państwowej przechodni czeka się miesiącami, to bardzo kuszące i zachęcające do podjęcia pracy w danym zakładzie.

Co ważne, pakietami można objąć członków najbliższej rodziny. Oprócz pakietów medycznych, pracownicy mogą również korzystać z karnetów na basen, siłownię, biletów do kina czy teatru. Wielu zatrudnionych cenie sobie możliwość dofinansowania do nauki, np. kursów językowych czy studiów podyplomowych. Zakłady pracy proponują atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, którymi można objąć nie tylko pracownika, ale i jego rodzinę.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Dobrym motywatorem do pracy są także wyjazdy integracyjne czy imprezy działowe. To świetnie łączy zespół, pozwala poczuć się jedną załogą, grającą do wspólnej bramki. Pracownicy cenią sobie również sprawnie działający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ważna jest możliwość zaciągnięcia pożyczki, otrzymania zapomogi w trudnej sytuacji, skorzystania z innej pomocy. 

Miła, przyjazna atmosfera

Ciężko efektywnie pracować, gdy obok słyszy się wyzwiska, krzyki, wszyscy są do siebie nieuprzejmi, jeden kopie dołki pod drugim. Relacje między pracownikami są bardzo ważne, wpływają na atmosferę w pracy. Ze współpracownikami spędza się ok. 40 godzin na tydzień, dlatego wzajemne relacje powinny być pełne szacunku, kultury i zrozumienia.

Ważne, aby czuć się swobodnie, przychodzić do pracy bez stresu. Oczywiście, nie z każdym trzeba się przyjaźnić, ale ważne jest, aby nie utrudniać sobie pracy i nie psuć relacji panujących  w zespole. Na pozytywną atmosferę duży wpływ ma również kadra zarządzająca. Szef, który używa słów proszę, dziękuje, odnosi się do każdego z życzliwością, może być świetną motywacją do pracy.

Jeżeli postępuje odwrotnie, stosuje motywowanie negatywne, zastrasza pracowników, grozi zabraniem premii, straszy nadgodzinami, nie ma co liczyć na to, że zespół będzie chętny do pracy. Takie traktowanie sprawia, że pracownik czuje się zastraszony i robi wszystko, aby zmienić miejsce zatrudnienia. Pracodawca powinien pamiętać, że zła sława szybko się roznosi i przez złe traktowanie, coraz ciężej będzie mu znaleźć nowych pracowników.

Zła atmosfera zwiększa również poziom stresu, który obniża efektywność, powoduje, że motywacja do pracy staje się coraz słabsza.

Pisaliśmy m.in. Jak napisać ogłoszenie o pracę 

Dobra komunikacja i współpraca

Aby praca była motywująca, trzeba wiedzieć, po co wykonuje się dane zadania, jakie cele mają zostać osiągnięte. Do tego potrzebna jest dobra komunikacja ze strony kadry zarządzającej. Pracownicy powinni być na bieżąco informowani o celach i efektach, bardzo ważny jest stały, regularny dopływ informacji. Ważne jest jasne wyrażanie swoich oczekiwań, mówienie wprost, o co chodzi. Każdy pracownik, niższego i wyższego szczebla powinien wiedzieć, co ma robić.

Zadania powinny być przekazywane w klarowny sposób, a jeżeli są niezrozumiale, należy je wyjaśnić. Polecane są cotygodniowe zebrania szefa z załogą, na których można omówić efekty pracy, określić kolejne cele, powiedzieć o tym, co się udało, a co wymaga poprawki. Na spotkaniach pracownicy mogą również wyrazić swoje zdanie, wyjaśnić nurtujące kwestie.

Ważne również, aby załoga miała możliwość kontaktu w cztery oczy z przełożonym. To bardzo ważne, bo nie wszystkie sprawy można załatwić na forum publicznym.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Możliwość awansu

Ciężko być zmotywowanym do pracy, gdy od lat wykonuje się te sama zadania i nie widać perspektyw na zmianę. Wiele osób pytanych, co stanowi motywacje w pracy, odpowiada, że możliwość awansu. Pracodawca powinienem o to zadbać, znaleźć osoby o dużym potencjale, które chcą się rozwijać i zapewniać im taka możliwość.

Niezbędne jest przydzielanie coraz trudniejszych zadań, które nie pozwolą popaść w marazm. Osiągnięcie celu wyzwala satysfakcje i zwiększa motywacje do kolejnego działania. Osoba, która będzie wiedziała, że ma szanse na awans i rozwój, będzie pracować efektywniej, bez znudzenia. 

Traktowanie pracowników jak ludzi

Wiele osób narzeka, że szefowie traktują ich jak roboty, służące do wykonywania określonych zadań. Nikt nie interesuje się tym, jakimi ludźmi są, czym zajmują się poza pracą, czy mają jakieś kłopoty. Pracownicy chcieliby wiedzieć, że oni sami i ich problemy są ważne. Aby tak się zadziało, pracodawca powinien poznać swój personel. Miło jest, jeżeli raz na jakiś czas zapyta o sprawy domowe, zdrowie dzieci, współmałżonka, hobby, domowe zwierzęta.

Może się okazać, że obydwoje mają takie same hobby, w ten sam sposób spędzają czas wolny. A to da temat do kolejnych rozmów. Jeżeli pracownik uprawia sport, bierze udział w zawodach, warto mu to umożliwić. Miło będzie też, gdy po powrocie będą czekać na niego gratulacje i drobny upominek. Pracownicy, czują się zmotywowani do pracy, gdy widzą, że mogą liczyć na pomoc pracodawcy w trudnych sytuacjach.

Życie różnie się układa, czasami ktoś poważnie zachoruje, wydarzy się jakiś wypadek, ktoś zastanie okradziony z majątku całego życia. W takim wypadku dobrze jest wiedzieć, że pracodawca wyciągnie pomocna dłoń i nie zostawi pracownika bez wsparcia.  

Możliwość wyjścia z domu i kontaktu z innymi ludźmi

Czasami motywatorem do pracy jest możliwość wyrwania się z domu, poznania innych ludzi. Jest to szczególnie ważne dla osób samotnych, które nie mają rodziny, a długie samotne przebywanie w domu, działa na nich depresyjnie. To również ważne dla młodych mam, które po okresie opieki nad dzieckiem potrzebują odskoczni.

motywacja do pracy
motywacja do pracy

Motywacja do pracy to ważny temat, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Każdy człowiek powinien zastanowić się, co motywuje go do pracy i dążyć do tego, aby znaleźć pracodawcę, który może mu to zaoferować. Warto już na etapie szukania pracy powiedzieć o motywatorach, dzięki temu pracodawca będzie wiedzieć, czego oczekuje kandydat, co jest dla niego ważne.

8 sierpnia 2021

0 komentarzy o "Motywacja do pracy - co daje największą motywację do pracy albo jej zmiany?"

Skomentuj

SPD SZKOLENIA - wszelkie prawa zastrzeżone 2024